Цената на петрола падна под 59 щ.д. за първи път от 2009 г. насам

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Цената на петрола падна под 59 щ.д. за барел за първи път от май 2009 г. насам и според анализатори тенденцията остава намаляваща, предават световните информационни агенции.

Причините са няколко. От една страна индустриалното развитие в Китай през декември се е свило за първи път от седем месеца и това дава поводи за притеснения за търсенето на петрол, тъй като страната е вторият по големина потребител на суровината след САЩ.

Държавите от ОПЕК – организацията на производителите на петрол в Персийския залив – засега не реагират с извънредни мерки на това развитие на цените на черното злато. Русия също обяви, че няма да намали производството си. Преди това обаче руската страна намекна, че ако страните от ОПЕК намалят цените, тя ще направи същото.

Отслабващите валути в страните с развиващи се икономики, които са двигатели на световното търсене на петрол, също бяха повлияни от спада в цените. Централната банка в Русия, един от най-големите производители на петрол в света, във вторник увеличи основната си лихва до 17%, в опит да спре колапса на рублата. Централната банка в Индия се намеси в подкрепа на рупията, която отслабва заради влошаващия се търговски дефицит, а рупията в Индонезия падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 16 години насам.

Според доклад на Goldman Sachs „рязкото обезценяване на валутите и на суровината създава трудности за търсенето на черното злато в страните-производители в Латинска Америка и Близкия Изток. Ако в исторически план тези държави не са били важни, то днес те са“.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА