Традицията е в орехите на дядо, перспективата в модерния лешник

Агрозона
Агрозона
10 Минути

За пepиoдa oт 2007-a дo cpeдaтa нa 2017 г. площите с овощни насаждения в България ca ce yвeличили тpи пъти, дocтигaйĸи 678 207 дeĸapa, пpи 283 610 дĸa пpeди 10 гoдини, сочат резултати от изcлeдвaнe, което ce пpoвeждa нa вceĸи 5 гoдини в дъpжaвитe члeнĸи нa Eвpoпeйcĸия cъюз. Oбeĸт нa нaблюдeниe ca 46 000 зeмeдeлcĸи cтoпaнcтвa нa тepитopиятa нa цялaтa cтpaнa, ĸoитo oтглeждaт пoнe 1 дeĸap чиcтa ĸyлтypa – ябълĸи, ĸpyши, пpacĸoви, нeĸтapини, ĸaйcии, cливи и джaнĸи, чepeши, вишни, opexи, бaдeми, лeшници, мaлини и лoзя c дecepтни copтoвe гpoздe. Pязĸoтo yвeличeниe нa плoщитe бeзcпopнo ce дължи нa

бyмa пpи зacaждaнe нa площи с opexи,

които ca нapacнaли близo пeт пъти. Πpeз 2007 г. opexoвитe гpaдини ca били въpxy 41 640 дĸa, дoĸaтo в cpeдaтa нa 2017 г. плoщтa ce e увеличила дo 177 625 дĸa coчи cтaтиcтиĸaтa.

Отглеждането на орехи е дългогодишна традиция в родното земеделие. Тези дървета предпочитат по-топли места, с по-мека зима и по-малко мразове. По време на дълбокия покой понасят температури до -28°С. Имайте предвид обаче, че започват рано сокодвижението и се повреждат бързо от минусови температури през ранната пролет.
Орехът е чувствителен на екстремни горещини и продължителни атмосферни засушавания, които водят до потискане растежа и понижаване качеството на плодовете. Единично засадените дървета са мощни, продуктивни, дълговечни. При отглеждане в гъсти насаждения взаимното засенчване влияе неблагоприятно на развитието на растенията.
Изискванията към почвените условия не са големи, стига почвата да е дълбока, пропусклива, топла, с дълбоко разположени подпочвени води. Орехът се отглежда обикновено при неполивни условия, но поливките през първите 5-6 седмици след цъфтежа и по време на формиране и нарастване на ядката през юли, август и септември се отразяват благоприятно на плододаването.
Един от най-големите негативи при отглеждането на орехи е, че спрямо останалите овощни видове, те плододават много късно. Като посадъчен материал влизат по-малко дръвчета в декар, но за сметка на това е доста по-скъпа от другите култури. При орехите единствено пръсканията са по-малко в сравнение с ябълките и прасковите.

Разходите

Между 500 и 1000 лв. са нужни зa дeĸap, в зaвиcимocт oт ĸaчecтвoтo нa пoceвния мaтepиaл, oт тoвa дaли ce пpaви инcтaлaция зa нaпoявaнe и дaли пoчвaтa имa нyждa oт дoпълнитeлнo тopeнe.
Peĸoлтaтa зaвиcи нaй-вeчe oт изпoлзвaнитe copтoвe и дoбpoтo oтглeждaнe нa нacaждeниятa. У нас най-разпространените сортове са Дряновски, Шейпова и Прославски. Самата продукция зрее края на септември – началото на октомври. Цената на дребно на ореховите ядки е 14 лв./кг, ако е цял орех – 5 лв./кг.
Заради богатството на полезни вещества в състава им, ореховите ядки присъстват на челни места в класациите на почти всички диети и здравословни хранителни режими. На първо място те съдържат незаменимите мастни киселини омега 3 и 6. Спомагат за подобряване на паметта и познавателните функции на мозъка.
Омега-3 мастните киселини

правят чудеса с мозъка,

включително подобряват двигателната функция, когато се приемат в умерено количество.
Консумирането на орехи помага на кожата да изглежда по-млада и по-здрава, благодарение на мощните антиоксиданти и витамин Е. Можете да използвате и лосион с орехово масло за защита срещу суха кожа.
Освен това орехите са отличен източник на биотин или витамин B7, който се смята за добър за косата и ноктите и им помага да растат по-силни и по-здрави. Витамин Е, който също е в състава им, дава на косата и ноктите здравословен блясък.
Проучвания в САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Испания и Израел показват, че 2-3 порции орехи на ден намаляват нивата на холестерол достатъчно, за да се намали риска от коронарна болест на сърцето. Ако имате сърдечно заболяване в семейството си, може да обмислите редовната консумация на орехи.
В допълнение към всичко това орехите могат да бъдат чудесно средство за контрол на теглото. Те съдържат фибри, белтъчини и мазнини, от които ще се почувствате сити за по-дълго време.


И докато орехите са на първо място в традицията за отглеждане на ядки у нас, то в последните години на пазара

изниква сериозен конкурент – лешниците,

към чието отглеждане и производство се ориентират все повече български земеделци.
Задачата в това начинание обаче съвсем не е лека, защото едва на няколкостотин километра от България се развива най-голямото световно производство на лешници. Отредено е на южната ни съседка Турция, която за миналия сезон (септември 2017 – август 2018 г.) е изнесла почти 287 хил. тона лешници на стойност 1,78 млрд. долара. Заради хегемонията на Турция цената в световен мащаб се определя от добивите на тяхната реколта. Цените на родния пазар варират около 10 лв./кг на едро на черупка и 22 лв/кг на ядка.
В Европа производството на белени лешници е около 120 000 тона годишно. Италия е основният производител в Европейския съюз, като произвежда около 78% от продукцията, следвана от Испания с 14%, Франция и Гърция с 3% от общата продукция.
Основни пазари са Австрия, Германия, Гърция, Испания, Франция и Италия. Добри перспективи имат и пазарите в Кипър, Косово, Полша, Румъния и Сърбия.
От инвестиционна гледна точка малкият брой растения, които се влагат в декар лешникови насаждения

води до по-малка инвестиция за създаване на градина,

а в същото време добри добиви и продажна цена, и по този начин висока рентабилност.
Лешниците не са податливи на болести и неприятели, което  позволява биологичното им отглеждане. Те са дълготраен плод с възможност за реализация на най-добра цена и дълъг продуктивен период – до 50-60 години.
Като топлолюбив овощен вид лешникът намира най-добри условия за развитие главно в Южна, Югоизточна и Югозападна България, които географски са разположени в най-северната зона на субтропичния климат.
Добивите зависят както от сортовата принадлежност, така и от съответното местонахождение, климатичните и почвените условия и от прилаганата агротехника на отглеждане. Обработват се с пълна механизация на технологичните процеси за отглеждане, прибиране, съхранение, реализация.


Лешникът е популярен преди всичко с вкусните си плодове и малко хора знаят, че

лечебни свойства имат също корените, кората и листата. 

Лешниковите ядки съдържат всички нужни за организма ни хранителни вещества – протеини, мазнини, въглехидрати. В химичния им състав влизат калций, калий, йод, желязо, магнезий, флуор, манган; съдържа и витамините A, C, E, B1, B2, PP.
Високото съдържанието на лешниково масло в ядката съперничи на зехтина. За някои сортове то достига 80% и в това отношение превъзхожда редица маслодайни растения като сусам (53,9 %), фъстъци (50,5 %), маслина (39,45 %) и други.
Важна съставка в лешниковите ядки са белтъчните вещества. В отглежданите у нас сортове тяхното съдържание е от 19,43 до 26,10%. Белтъчната молекула съдържа девет незаменими аминокиселини, от които в най-големи количества са аргининът, лизинът, лейцинът и други.
Албуминът, който се съдържа в лешниковите ядки, осигурява бързо възстановяване на силите на организма, а въглехидратите подобряват температурния му енергиен баланс.
Шепа лешници на ден има дълготрайно засищащо действие и топи коремните мазнини, обявиха испански учени.

Здравословно – 28 грама сурови лешници на ден

 28 грама сурови лешници на ден се отразяват положително на здравето, категорични са изследователите от университета в Барселона.
В търговските вериги и специализираните пекарни и щандове за ядки, лешниците се предлагат под всякакви разнообразни форми. Можете да откриете само ядката – с или без обвивка, изпечена и осолена, бланширана, подсладена или сурова.
Когато плодът е с черупка, може да се съхранява на хладно и сухо място в продължение на години без това да се отрази на хранителните и вкусовите му качества.
Все по-често лешникът се използва и като съставка за различни екзотични салати в комбинация с нетрадиционни за нашата трапеза ядки. Миксове с овесени ядки също включват черупковия плод в съдържанието си, за да осигурят на тялото пълен енергиен заряд още от закуската.
Най-изкушаващите приложения на лешниците са в сладкарската индустрия. Големите производители на шоколади, бисквити, сладкиши не пропускат възможността да включат вкусната ядка в състава на асортимента си за клиенти.
Ако имате алергия към фъстъци и производните им продукти, лешниковото масло е добър техен заместител, който обаче е малко по-калоричен, подчертават специалистите по хранене.

Автор: Любомира ТОНЕВА

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА