В Института по лозарство и винарство в Плевен може да се види най-старата изба в България. Тя навършва 127 години и може да се похвали с уникална среда за производство на благородната напитка. Построена е при създаването на Лозарския техникум в града, който предшества с 10 години откриването и на Института по лозарство и винарство в Плевен.
Най-старото вино в експерименталната изба на Института е от 1892 г. „То е оставено в права бутилка, защото има колекционерска стойност, но не представлява дегустационна ценност, тъй като е деградирало и багрилната материя е паднала на дъното на бутилката“, обяснява за „Агрозона“ Иван Иванов, ръководител на избата. Най-вероятно напитката е приготвена от някой местен сорт, например „Гъмза“, тъй като насажденията от него в района по това време са преобладавали, коментира още той.
В момента в експерименталната изба на Института се правят предимно опити с различни напитки, като производството е от 2 до 102 литра. „Всяка година правим опити с различни сортове и подложки, като използваме основно „Гъмза“, „Рубин“, „Сторгозия“, „Кайлъшки рубин“, допълва Иванов.
Температурата в избата през цялата година е 15 градуса и в нея виното зрее и придобива уникален вкус. Стените на старата експериментална изба са покрити с благородна плесен от Токай, която е пренасяна от поколения. „Вината тук получават съвсем други вкусови качества“, обяснява доц. Ваньо Хайгъров, технолог на Института по лозарство и винарство.
В производствената изба, която е създадена заедно с Института, годишно се правят около 70-100 тона вина. „Вино произвеждаме от червените сортове „Каберне“, „Мерло“, „Кайлъшки рубин“, „Рубин“, „Гъмза“, от белите имаме „Кайлъшки мискет“, „Мискет отонел“, Наслада“, обяснява доц. Хайгъров.