Тежка като тази зима от 30 години не е имало за пчеларите в страната, е мнението на бранша. Трудностите се увеличават, защото още миналата пролет беше студена и пчелите не успяха да оползотворят първата, акациева паша, на която пчеларите много разчитаха. След това имаше суша, през втората половина на лятото и ранна есен, и пчелите не успяха да се запасят с достатъчно количества мед за зимата.
Противно на прогнозите зимата се оказа студена и тежка. Според предварителни оценки на пчеларите смъртността след най-студеното време през тази зима, е между 20% и 60% в някои части на страната. “Мисля, че с това застудяване сега смъртността ще се увеличи още повече.” каза за “Агрозона” Ангел Благов, председател на областния съюз на пчеларите в Пазарджик. Североизточна България има случаи на доста кошери, пробити от кълвачи, които се хранят с пчелите, допълни той.
Болшинството от пчеларите не получават помощи за отглеждане. За помощ по de minimis кандидатстват само пчелари, регистрирани като земеделски производители, а това са около 10% от всички стопани в страната. “Колегите в Румъния получиха 21 млн. евро за тригодишната програма за подпомагане на сектора от 2017 г. до 2019 г., като половината идват от ЕС. В България нищо не се отпуска за пчеларите.”, каза още той.
По време на откриването на международното пчеларско изложение в Плевен пчеларските организации са информирали служебния зам. министър Желязков за проблемите на сектора. Заедно с колегите от други съюзи ще подемем инициативи за финансово подпомагане на сектора, каза Димитър Костадинов, член на управителния съвет и зам. председател на сдружението за биологично пчеларство.