Тържищата са залети с китайски сафрид, само попчетата и мидите са български

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Африкански сом, китайски сафрид, руска цаца, пангасиус от Виетнам, тази екзотична картина смайва купувачите на рибната борса в най-големия пазар в Бургас – „Краснодар“, предава pressadaily.bg. Вносна риба – една от друга с все по-далечна „адресна регистрация“, буквално залива щандовете в тържището.

Сарфидът, зарганът и лавракът са гръцки, ципурата е от Италия, кефалът – турски, хекът е от Китай или Аржентина, деликатесната му разновидност – макроронус, е от Нова Зеландия, а големите живи раци се оказаха родом нейде от Северния Атлантик. Всепризнатият деликатес – калканът, е от Испания. Български калкан се появил за последно на борсата преди две седмици и ударил рекордните 35 лева за килограм – с 5 лева повече, отколкото през 2013 г.

В момента на пазара само попчетата и мидите са български. Необичайно, но тази година в рибната борса в града има недостиг на култивирани миди. Рибари под сурдинка коментират и една, макар и засега в сферата на предположенията причина за дефицита – има ферми, чиито собственици само закачат шамандури на повърхността, а отдолу няма нищо. Пресен чернокоп липсва, българската скумрия отдавна е мираж. Цяло лято сафрид няма, а там, където все пак може да се намери, е вносен с цена от 10 лева, а през 2013 г. се търгуваше по 7-8 лева. Рибарите твърдят, че с всяка изминала година фауната в Черно море намалява застрашително и все по-често вадят празни мрежи.

В същото време риболовците по Южното Черноморие обявиха война на делфините. Те твърдят, че популацията на морските бозайници е толкова голяма, че нанася вреди не само на тях, но унищожава рибата. Смятат, че държавата трябва да се намеси и да определи квота за улов на делфини, като по този начин ще се извърши санитарно прочистване на водите.

Има нашенци, които още помнят как са си пазарували делфинско месо от рибарските магазини. В Черно море уловът на делфини се е вихрил от началото на 20-те години на миналия век до 1966 г. След това се налага мораториум върху избиването на морските бозайници заради силно намалената им популация. Само в Турция ловът им продължава чак до 1983 г.

Смята се, че през 60-те години на миналия век делфините в Черно море са наброявали между 1 и 2 млн., а през 80-те и началото на 90-те години са достигнали абсолютния минимум на популациите. Основна причина за изчезването им е намаляването на рибните запаси.

Почти всяко лято има слухове, че баровци и чужденци плащат по 50-100 лв. за „нелегална“ делфинска пържола, изкушени да опитат месото. Естествено, деликатесът липсва от менюто на ресторантите.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА