„АЧС бе темата на нашия сектор през 2019 г., но и таи година ще ще мине под този знак”, заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.” В България ситуацията е овладяна, ситуацията е контролирана, но вирусът има своето развитие. Той е в пик в популацията на дивите свине”, допълни тя пред БТВ. „Ако в началото на ловния сезон започнахме с 2 положителни проби при 2 000 бройки отстрел, което представляваше 0,01% заразени свине от отстреляните, сега стигаме 10%. Вирусът се развива, дивата свиня ще се депопулира и от самата болест”, каза още Танева. Тя обясни, че целта на удължаване срока за лов на дива свиня е било не да се удължи времето, в което общността на ловците може да ходи на лов и да има удоволствие, а да се депопулира дивата свиня с отстрел, за да намалим щетите от разпространението на АЧС. Статистиката сочи, че В Европа и в света има значително увеличение и на огнищата, и на засегнати свине. Над 10 млн. броя домашни свине са засегнати.
У нас от първите огнища през 2018 г. за унищожени 203 хил. броя домашни свине, което представлява 15% от поголовието в страната, посочи министърът. Най-много са огнищата, които са регистрирани през юли 2019 г.
Според Десислава Танева в борбата с АЧС експертите са срещнали най-голяма съпротива у хората, които са отглеждали нерегламентирано свине и за търговски цели, а не само за лични нужди. Тя обясни, че на никого не се забранява да отглежда свине, стига това да се прави по правила за биосигурност, с възможност за превенция и контрол. „Наредба 44 е обнародвана, тя е в сила, тя дава регулацията и рамката, в котяо всеки за лични нужди животни, включително и домашни свине, включително и сега – с регистрация, с произход, само за угояване и лични нужди.”, каза министърът.