БГ рибари се похвалиха с улова си – вижте къде и какво се лови в момента

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Дългоочакваният момент за всички рибари настъпи. След дългата и уморителна лятна жега, постепенно рибата започна да се активизира, все по-чести са успешните излети. Какъв е уловът на българските рибари към момента, предаде НЛРС-СЛРБ.

Едри шарани  се хващат но родопския язовир “Батак” от началото на септември и това е светъл лъч на фона на общо взето постното откъм риболов лято. Костури се ловят в определени часови по­яси, с тях занимавката ще продължи, а през есента ще има и до­пълнителни емоции с щуката, която доста се размножи. Водната джунгла, опасала цялата брегова ивица, е идеалното място за зъбатия хищник.

Сомът все по-често напомня за себе си и заложилите въдици за мустакатия хищник отчитат добри резултати на най-големия язовир в Плевенска област към 14 септември. Трофеите са редки, но сомчета докъм 5-6 кг се хващат регулярно на “Горни Дъбник”. Показателно е, че поповите прасета в рибарските магазини станаха дефицитна стока. Изли­за и мирна риба – шарани, амури. Ловените масово през лятото платики и бабушки сега също са на линия.

Имаше силен период през август, когато шаранджии се хва­леха с добър улов в района на устието, при вливането на река Тополница. Даже там трудно се намираше свободно място по бреговата ивица. През септември нивото на язовир “Душанци” започна да спада и това сякаш повлия на активността на рибата. Замятат и за щука, но успехите са крайно инцидентни. Все пак платики и бабушки от средна големина се ловят – на фидер и на плувка.

Каракуда, бабушка, костур – това са най-реалните възмож­ности и най-достъпните риби на язовир “Лобош” към 14 септември. Риболов за занимавка винаги може да се направи, даже ако се упорства на плувка в обрасъл участък може и лин да излезе. Но да припомним, че на този язовир е наложен твърд режим „хвани-пусни“ и това важи за всичката риба.

Нивото на язовир “Тича” се задържа високо в сравнение с минали години към 14 септември, ко­гато по това време вече спадаше застрашително. Вода има, но риба не. Продължителните летни горещини изглежда се отрази­ха зле и дори първото захлаждане не промени съществено кар­тината на язовира. Е, с някоя и друга бабушка може да се получи риболов, но нищо особено.

Маломерни шаранчета тормозят рибарите по язовир “Ястребино” напо­следък, понеже налитат на всякаква стръв и не дават друга риба да се дореди. Мъниците са толкова много, че поне дават утеха за добри следващи години. Хора от „постоянното присъствие“ твърдят, че това е естествен прираст. Високите води са залели плитките ръкави с всякаква растителност и шараните са дали по­коление, което не е е случвало от много години.

По някой и друг морунаш и по-рядко скобар може да се хване и така да се осмисли излета с въдици на фидер или на плувка по река Янтра от Велико Търново надолу по течението. Любителите на силни емоции замятат за шаран – на качамак и силиконова ца­ревица. Има данни за хващани елитни риби. Сомът обаче, който се ловеше доста интензивно за дълги периоди от лятото, бележи известно отстъпление.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА