Производител за Кампания 2023: Такъв ужас и пародия досега не е имало

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Как да се направят автоматичните проверки, като ние нямаме още критериите и наредбите, а е отворена системата?, пита Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България

„Кампания 2023 върви трагично. Такъв ужас и такава пародия досега не е имало. И тук трябва да се отбележи едно – всички прехвърлят отговорността на ДФ „Земеделие“. Той няма никаква вина. Всички трябва да разберат, че това е една прилагаща организация“, коментира специално за Агрозона темпът на Кампания 2023 Димитър Зоров, млекопроизводител и председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. АИКБ, Асоциация на млекопреработвателите, Agrozona.bgПо думите му проблемите са създадени от хората, които създават тези условия – “Това са Министерство на земеделието и Дирекция Директни плащания. Такова чудо не е било. Министърът на земеделието казва, че до няколко дни ще излязат наредбите. Вие каква кампания сте отворили?!“, задава въпросът Зоров. „ДФЗ беше създал автоматичните проверки и това предпазваше повечето от хората, които не трябва да са консултанти по директните плащания, както се предлагат в момента. Тези автоматични проверки, дори и човек да е допуснал някаква грешка, вместо да му „отрежат главата“ при плащането или пък да има да дава, в момента преди затварянето те му подсказваха къде може да има проблеми и това е една хубава практика“, допълни още Зоров и задава въпроса: „Как да направят автоматичните проверки, като ние нямаме още критериите и наредбите, а е отворена системата? Такава пародия не е имало и е крайно време тези хора да се засрамят и да отидат нещо друго да работят“, категоричен бе председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България.

Според него срокът за прием на заявленията по Директните плащания през тази година ще бъде удължен. Той коментира и многото интервенции и екосхеми, заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и направи паралел с други европейски държави. „Например, в Хърватия има 2 или 3 схеми, които са приложими за почти всички, и хората ще вземат по 400 евро на хектар, това са близо 80 лв на декар, а ние ще вземем по 20 лв., защото това е гарантирано, всичко друго е мини и бомби“, допълни Димитър Зоров. „Говорим за един унищожаващ се животновъден сектор, на който предвидените индивидуални ставки са по-ниски от предходния програмен период, въпреки инфлацията и всички трудности“, каза още председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България.

ДФЗ обяви разпределението на средствата за стопаните

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА