СТО отсъди: Руското ембарго е незаконно

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Световната търговска организация (СТО) обяви за незаконна от гледна точка на правилата на международната търговия наложената от Русия забрана за внос на живи свине, прясно свинско месо и други продукти от свине от ЕС.

Решението се отнася до забраната, която Русия наложи в началото на 2014 г. поради ограничен брой случаи на африканска чума по свинете в райони на ЕС, намиращи се в близост до границата с Беларус.

Специализираната група на СТО потвърди, че отказът на Русия да внася определени продукти от ЕС и да адаптира съответно сертификатите за внос между ЕС и Русия представлява забрана за внос, която важи за целия ЕС, съобщават от пресцентъра на Европейската комисия. Тази мярка не се основава на съответни международни стандарти и нарушава правилата на Споразумението за санитарните и фитосанитарните мерки на СТО. Същата критика специализираната група отправи и към отделните забрани, наложени от Русия върху вноса от Полша, Литва и Естония.

Чрез това решение се изпраща силен сигнал към Русия и всички членове на СТО във връзка със задължението им да спазват международните стандарти, а по-конкретно в настоящия случай — принципа на регионализация (който позволява търговията от отделни области на държава, които са признати за свободни от вредители или заболявания, дори ако здравният статус на останалата част от държавата не е благоприятен) и изискването за провеждане на оценка на риска въз основа на научни доказателства. Специализираната група подчерта, че членовете на СТО могат да упражняват правото си да определят подходящото за тях ниво на санитарна защита и съответно да ограничават вноса въз основа на санитарни опасения само в съответствие с правилата на СТО.

ЕС разполага с една от най-ефективните системи за гарантиране на здравето на животните и безопасността на храните, включително високи равнища на откриване и строги правила за управление на риска. Днешното решение потвърждава, че предприетите от Русия спрямо ЕС мерки нямат почти нищо общо с реални санитарни или здравни рискове. Продуктите от ЕС са безопасни и следователно не е необходимо която и да е държава да поддържа неоправдани ограничения върху вноса.

За повечето продукти, разгледани в настоящото дело, търговията продължава да бъде ограничавана от политически мотивирана забрана, наложена през август 2014 г. от Русия върху продуктите на хранително-вкусовата промишленост на ЕС. Въпреки това заключенията на специализираната група са от съществено значение, тъй като те напомнят на Русия за международните ѝ задължения и за това, че те не могат да бъдат произволно пренебрегвани.

ЕС ще продължи да използва процедурите на СТО, за да се гарантира ефективното спазване на правилата на международната търговия. Уреждането на спорове в рамките на СТО остава най-ефикасната възможност да се противодейства на значими пречки пред търговията и по този начин да се повиши нейната правна сигурност и предвидимост.

Упражняваният от Русия протекционизъм засяга множество икономически сектори. През последните години ЕС започна процедури в СТО във връзка с редица пречки пред търговията, наложени от Русия, включително такси за рециклиране на превозни средства, акцизи върху хартията и други материали и антидъмпингови мита върху леките търговски превозни средства.

Докладът на специализираната група може да се обжалва в срок от 60 дни. Ако в рамките на този срок не бъде регистрирано обжалване, докладът ще бъде приет и Русия ще бъде задължена да изпълни препоръката.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА