Средните ренти в Пловдивска област са от 6 лева за пасище до 66 лева на декар за трайни насаждения

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Средните рентни плащания в Пловдивска област са от 6 лева за пасище (мера) до 66 лева на декар за трайни насаждения. Това се вижда от доклад на областната земеделска дирекция, в който са посочени изчислените по методика, одобрена от министъра, ренти по землища и общини, предава agroplovdiv.bg. Данните са за 2014 г. и ще послужат и за определяне на наема на т.нар. „бели петна“, за които няма договор за ползване, сключен със собствениците.

Според доклада най-високата постигната рента е за ползването на трайни насаждения в землището на село Анево, община Сопот. На базата на вписани в Службата по вписвания договори, там наемът за трайни насаждения е средно по 66 лв./дка, а средно за общината рентата е 63 лева. В старопланинската община обаче другите площи са с твърде ниски рентни плащания. Нивите се ползват за 5 лева, пасищата за 6, а ливадите за 7 лева на декар.

Като цяло най-високи са рентите в община Куклен. За трайни насаждения те са 61 лева, за ниви 43, за пасища 6 и за ливади 5 лв. В землището на Куклен трайните се ползват средно на 65 лв., а нивите за 47.

Най-ниските ренти за трайни насаждения са в Брезово – 9 лв./дка. В доста общини те са по 20 лева (Асеновград, Лъки, Карлово, „Марица“, Раковски, Садово). Рентите са високи в землището на Пловдив, където достигат 41 лева.

Нивите се ползват най-скъпо в община Куклен, където средното рентно плащане е 43 лева. Най-евтини са за ползвателите в общините Сопот (5 лв.), Карлово (9 лв.) и Лъки (10 лв.).

Рентните плащания на оризищата в областта варират от 18 до 24 лева. Най-ниското е в землището на Калояново – 12 лв./дка, като в самата община Калояново има ренти за оризища, които са по 27 лева – в с. Черноземен. Средно за общината обаче това е плащане е 18 лв./дка. Най-високата средна общинска цена е в община „Родопи“ – 24 лева. Там обаче единствено в Цалапица има оризища, които се ползват именно за 24 лева.

Мерите (пасищата) в областта са наети най-често срещу 6 лв./дка, но има и изключения. В община Раковски рентата достига до 19 лева. В същата община най-високо е плащането за декар мера в Стряма – 24 лева.

Ливадите се ползват най-скъпо в община Хисаря, където средното плащане е 27 лева. В село Красното в тази община средната рента за ливада е 43 лева. Най-ниското заплащане – 5 лева, е в община Куклен.

В доклада е посочено още, че за землищата, за които договорите за наем или аренда са сключени на база плащане в натура (пшеница или зърно), трябва да се приложи средната котировка на цената на хлебната пшеница на Пловдивска стокова борса към 7 февруари 2014 г. – 245 лв./тон.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА