След листопада изгонете сачмянката

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

Късната есен, когато листата вече са опадали, единствената ви задача в плодната градина е свързана с пръскането срещу сачмянката. Тази болест се разпространява сред костилковите овошки и създава особени проблеми на черешата, вишната, прасковата, кайсията. Напада листата, плодовете и леторастите. По листата се появяват пурпурно-червени или червено-кафяви точковидни петънца. Тъканите в центъра на петната загиват и се отделят от останалата зелена част на листната петура. По този начин листата изглеждат надупчени от малки дупчици. При силно нападение листата пожълтяват и опадат.

Причинител на сачмянката може да е гъбата Stigmina carpophila или бактерията Xanthomonas campestis. И при единия, и при другия причинител напетняването и надупчването на листата са еднакви. При бактериалната съчмянка обаче петната в началото не са червени, а бледозелени и мазни. Гъбата презимува като мицел по заразените клонки. Бактерията се запазва по нападнатите части до пролетта. Заразяването и при двата причинителя става през устицата, пъпки, ранички. Заразата се пренася чрез дъжд, вятър, насекоми.

Пръскането срещу сачмянката през есента се прави след масовото окапване на листата с 2% бордолезов разтвор.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА