Слънчеви панели помагат да увеличите реколтата си: ето как

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Стопанство в Германия успява да спечели от производството на плодове по иновативен начин

Отглеждането на плодове и зеленчуци с помощта на агрофотоволтаична енергия под слънчеви панели може да бъде наполовина по-ниска. Освен това алтернативните източници на енергия помагат за по-добрата адаптация към изменението на климата, разказва Deutsche Welle.

Фермерът Фабиан Картаус всъщност е наблюдавал от детството как плодовете растат под слънчеви панели. „Баща ми построи първата фотоволтаична система в двора на нашата къща и горските плодове все още растат под големите слънчеви панели“, казва Фабиан. Преди пет години 33-годишният фермер започва да развива агробизнеса на баща си в Падерборн. 80 хектара, засадени фуражни бобови и зърнени култури, рапица и царевица, осигуряват скромен доход. А жегата и сушата напълно лишават стопанството от печалби.

Затова Фабиан и съпругата му сменят подхода – започват да отглеждат горски плодове под слънчеви панели с полупрозрачни модули.

„Първо проверихме как различните плодове реагират на светлина и сянка. И как доходността се различава. Боровинките и малините се представиха най -добре“, казва Фабиан. – Първата реколта беше страхотна. Обикновено плодовете се отглеждат на открито или в полиетиленов тунел. Но горещото лято сега се превърна в истинско главоболие за много фермери в Германия. Колкото и да е странно, сянката под слънчевите панели може да увеличи добивите. Модулните покриви пестят вода, тъй като изпарението е много по-малко, отколкото ако плодовете се отглеждат на открито, казва Картаус.

Модулите, разбира се, осигуряват и електричество. С капацитет от 750 киловата, централата генерира около 640 000 киловатчаса (kWh) годишно, което отговаря на нуждите от електроенергия на 160 домакинства.

Фермерът планира да използва собственото си електричество и за инсталации за охлаждане и сушене.

Фабиан Картаус иска да разшири слънчевото си поле още повече в бъдеще. Досега плодовете му растат под 0,4 хектара слънчеви панели. В бъдеще площта ще достигне двойно повече.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА