Щетите от земетресението през 2011 г. в Япония възлизат на близо 905 млрд. йени

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Официалните оценки на щетите за селското стопанство от земетресението, което разтърси Япония през март 2011 г., са на стойност 904.9 милиарда йени или около 7 млрд. евро. Най-голям дял от щетите е за селскостопански земи и съоръжения, следвано от крайбрежни съоръжения за защита на земеделските земи, съоръжения на общностите, селскостопански животни и др. (основно местни подемни съоръжения, земеделски складове, PVC оранжерии, обори за животните, депа за компост), и селскостопанска реколта и животни, и др. Най-голямата част от щетите са в префектура Мияги, представляващи 56.5% от общата стойност.

Това става ясно от доклада „Социално-икономически последици от земетресението, цунамито и ядрената авария през март 2011 година върху агро-хранителните вериги в Япония“, изготвен от проф. Храбрин Башев от Института по аграрна икономика.

Проучване на икономическото състояние на Аграрните Управленчески Единици в районите засегнати от цунамито установи, че през 2011г. приходите от продажби на селскостопански продукти са спаднали с 68% в сравнение с 2010г., а селскостопанският доход с 77%. Най-мащабно намаление на продажбите и доходите е за фермерите в префектура Мияги, следвано от производителите в префектури Ивате и Фукушима. Значителен спад на продажбите и доходите беше отбелязан за производителите в трите основни типа фермерство в района, като тези специализирани предимно в отглеждане на зеленчуци на закрито имаха най-значително намаляване на продажбите и дохода (съответно 86% и 76%), следвани от производителите на ориз и зеленчуци на открито.

Най-бързо се възстановяват оризопроизводителите

Наблюдава се някакво подобрение на продажбите и доходите във всички райони, но през 2013 г. те са все още под нивото от 2010 г. Също така наблюдава се добър прогрес с възстановяване на продажбите и доходите на оризовите и зеленчукови ферми, но през 2013г. тяхното равнище е значително по ниско от това през 2010г. Най-бърз ръст в доходите се наблюдава при оризопроизводителите, който е резултат от възстановяване на земеделските земи и нарастването на продажбите. По-ниските темпове на възстановяване след бедствията при производителите на зеленчуци на закрито са обусловени от продължителния процес на възстановяване на земеделските земи и на високите разходи за реконструкция (на съоръженията) след като земята е възстановена и дейността рестартирана.

Общите продуктови загуби от аварията са на стойност 2,568 милиарда йени в префектура Фукушима, от които 41.9% са в районите на евакуация и ограничения. Тези цифри включват загубите от продукция, която не може да бъде продадена поради ограничения в планирането и дистрибуцията, и понижаване на ценността поради слухове за радиоактивно замърсяване. Въпреки това, горната оценка не включва значителните “загуби на активи” (материални, производствена инфраструктура, замърсяване на селскостопански земи и съоръжения, ограничения за използване на техниката), а така също загуби на “социален капитал” (разнообразни материални и нематериални инвестиции в производството, брендове, човешки ресурси, създаване на мрежи, общности, и културен капитал, невъзможност  за експлоатиране на ресурси и фондове за дълъг период от време). Според експертите последните щети е много трудно да се измерят и “компенсират”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА