Съветът на ЕС обсъди компромисен вариант на зелената архитектура

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Председателството предостави на министрите актуална информация за напредъка на триалозите по пакета за реформа на ОСП и потърси техните насоки по компромисното предложение относно зелената архитектура. Основен елемент на компромисното предложение на председателството е увеличаването на целенасочените средства по еко-схемите в сравнение с общия подход на Съвета, който предвижда прогресивно увеличение, започващо с 22% през 2023 г. и достигащо 25% през 2025 г.

Всички министри подкрепиха предложението за запазване на гъвкавостта в зелената архитектура, като изразиха подкрепа за елементи като първоначалния период на обучение и възможността за прехвърляне на средства между стълбовете, за да се избегне загубата на неизразходвани средства. По-голямата част от министрите изразиха силната си подкрепа за плана на председателството за приключване на преговорите по време на португалското председателство; няколко министри подчертаха необходимостта от споразумение, което да включва и трите регламента, формиращи пакета за реформа на ОСП.

Пазарите и COVID-19

„Стигнахме до обща гледна точка за зелената архитектура, което представлява отличен показател за ангажимента на Съвета да завърши тази реформа- компромис, който направихме в името на европейските земеделски производители и граждани“, заяви португалският министър на земеделието Мария Антунес.

Комисията предостави на министрите актуална информация за състоянието на европейския селскостопански сектор и пазарите за селскостопанска продукция, като подчерта, че като цяло селскостопанският хранителен сектор показва устойчивост и гарантира продоволствена сигурност по време на кризата с COVID-19. Министрите на страните с масово засегнати от студовете лозови насаждения призоваха Комисията да предостави допълнителна подкрепа за лозаро-винарския сектор.

Търговията с трети страни

Министрите проведоха стратегическа дискусия относно посоката, която търговските отношения на ЕС с трети държави трябва да поемат, за да се запазят устойчивостта и екологичните показатели на селскостопанския хранителен сектор на ЕС. Министрите изразиха подкрепа за отворена, устойчива и амбициозна търговска програма, която осигурява равни условия и подкрепа за по-чувствителните сектори. Министрите коментираха и актуализираното проучване на Съвместния изследователски център (JRC) относно кумулативните икономически ефекти от текущите и предстоящи търговски преговори върху селскостопанския сектор на ЕС. Общо е мнението, че са необходими по-редовни актуализации и по-подробен анализ на въздействието на търговските споразумения върху различни региони и сектори.

Промени на правилата за транспорт на животни

Комисията информира министрите за резултата от оценката на стратегията на ЕС за хуманно отношение към животните през периода 2012 г.-2015 г. и обяви намерението си да представи съответно законодателно предложение до края на 2023 г. Няколко министри подчертаха значението на хуманното отношение към животните и добавиха необходимостта от преразглеждане законодателство относно транспорта на животни. Германската делегация прикани Комисията да обмисли разширяването на задължителното етикетиране на методите за отглеждане на кокошки върху храни, съдържащи яйца като съставка на преработена храна- например тестени изделия и майонеза. Тази инициатива получи подкрепата на няколко държави-членки, които подчертаха добавената стойност на такава информация за потребителите.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА