Сътрудничеството между земеделските производители и пчеларите ще бъде една от темите във фокуса на Европейската седмица на пчелите, която ще се проведе от 26 до 29 юни в Брюксел. Подготовката на мащабното събитие бе обсъдена по време на заседание на Работната група по пчеларство в Европейския парламент. Това съобщи евродепутатът Мария Габриел, която е председател на групата.
Мотото на предстоящия форум е „Пчелите и биоразнообразието: нови сътрудничества“. В този контекст ще бъде обсъдено създаването на научна платформа за изработване на модели на сътрудничество, както и необходимостта от провеждането на обучения на пчеларите. Разнообразието от теми, които ще бъдат обект на множество дебати, включва още: опрашване, пчели и диви опрашители; анализи на индикатори, тенденции и еволюция; икономическо сътрудничество – пчели, качество; екосистемни услуги.
Да се предприемат незабавни мерки за насърчаване на добрите практики за увеличаване на разнообразието на растителни видове и увеличаване на цветния прашец – това настоя по време на срещата Филип Лекомпт, който е пчелар с биопроизводство в региона Шампан и основател на мрежата „Промени на ботаническата среда в селскостопанските площи и въздействията им върху пчелите и производството на мед“. Той представи актуалното състояние на производството на мед и ситуацията със смъртоносните патологии при пчелите. Експертът подчерта също решаващата роля на обучението на пчеларите в цяла Европа.
Смъртността при пчелите е огромно предизвикателство за пчеларите във френската област Елзас, според Андре Фри, президент на Асоциацията на пчеларите от региона на Горен Рейн (с 1 858 пчелари) и председател на Конфедерацията на регионалните пчелари в Елзас (с членове 3 300 пчелари). Като една от основните причини за проблема той посочи значителният спад в наличието на цветен прашец поради липса на биоразнообразие. Андре Фри призова за политически действия за насърчаване на различни пчеларски програми, както и за засилване на диалога между секторите в защита на пчелите.