С 250 хил. лева годишно спасяваме лозарския генофонд

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

В Плевен и Пловдив се съхраняват стотици сортове

За поддържане на лозовата генбанка от 120 дка в Института по лозарство и винарство – Плевен със запазени, все още, 1900 наши и интродуцирани сортове лози и селекционния участък от 50 дка, годишно са необходими по 1000 лв на декар, тоест 170 хил. лв, пресмятат от Националното сдружение на българските лозари (НСБЛ) в писмо до министъра на земеделието, храните и горите проф. Христо Бозуков.

Лозарският сортимент на Аграрния университет – Пловдив пък е на 80 дка с общо 320 сорта. От тях 171 са десертни, винени бели са 74 сорта, а винени червени са 64 от сортовете. Подложковата колекция на Пловдивския университет включва 11 сорта, казват още от браншовата организация.

Годишно за този генофонд е необходима държавна субсидия от 80 хил. лв (80 дка по 1000 лв/дка).

Следователно за поддържането и развитието на лозарския генофон на България са необходими годишно едва 250 хил. лв, които могат да се осигурят спокойно от държавата и европейските програми, смятат от сдружението. Те са категорични, че ще бъде национално предателство, ако загубим това сортово богатство.

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА