По 600 лв на декар искат лозари за запазване на родната селекция

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

500-600 лв на декар са нужните минимални средства за поддържането на лозова генбанка, съобщи за Агрозона проф. Мирослав Иванов от Института по лозарство и винарство в Плевен (ИЛВ). В момента в Института учените създават вече втора година малък генофонд, чрез който да запазят сортовете българска селекция на различни институти. „ИЛВ разполагаше с едни от най-богатите лозарски асортименти, или генофонд от сортове лози, като площ беше около 80 дка и в него се съхраняваха близо 2000 образци, но голяма част е в окаяно състояние сега поради липса на средства. Една част от лозите вече от някои сортове са загубени“, коментира проф. Мирослав Иванов от Института в Плевен.

Затова за да запазят останалите ценни сортове от 2020 г слагат началото на малка генна банка, която включва предимно сортове българска селекция. „Разделили сме насаждението на две части. Едната част са приземно отглеждани лози– тези сортове, които са чувствителни на ниски зимни температури, основно десертните за страната. Тях ги гледаме при формировка Подобрен Гийо“, разказва проф. Иванов. Устойчивите сортове, с които разполага ИЛВ, се редят изправени на стъблени формировки. От всеки сорт в редовете са сложени по 5-6 пръчки, за да могат да съхранят най-добрите представители на селекцията.

Минигенофондът е на площ около 5-6 дка и досега са събрани около 40-50 сорта от родната селекция, като има разработки на ИЛВ, Аграрния университет – Пловдив, Института по земеделие и семезнание – Образцов чифлик и др.

„Те са с традиционните и новоселекционирани за страната сортове, като сме приложили и различните стъблени формировки на отглеждане. Имаме едностранен кордон, двустранен кордон и стъблен Гийо. Целта е да може да се използва хем и като показно насаждение с основните формировки, които се предлагат в страната, хем да се запази това, което е българска селекция“, разказва селекционерът на ИЛВ-Плевен проф. Мирослав Иванов. Според него голяма част от сортовете, които са ценни за родното лозарство и овощарство, са почти на изчезване, тъй като не се отпускат целеви средства, а без пари е трудно да се поддържат огромни площи със сортове, които са създадени и са събирани от цял свят.

Проф. Мирослав Иванов разказва, че в предишни години са били отпускани целеви средства за поддържане на генофондовете за трайните насаждения в страната. „Мисля, че е редно да се помисли и в такава посока от висшестоящите институции поне това, което все още го има, да се съхрани, да се направят нови, може би по-малки като обем насаждения, но това национално богатство да се съхрани“, категоричен е той. В момента субсидията за отглеждане на декар лозе обаче е едва 28 лв.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА