С 2 г. закъснение: Стартира изготвянето на Плановете за управление на речните басейни

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Новите Планове за управление на речните басейни ще имат пряк ефект върху цената на живота в България

Със закъснение от почти две години вече е в ход работата по процедурата за изготвяне и приемане на Плановете за управление на речните басейни /ПУРБ/ за новия регулаторен период 2022 – 2027 г. Така се изпълняват изискванията залегнали в европейската Рамкова директива за водите и Закона за водите.

Въпреки широко разпространената представа, че България притежава много вода, реалната ситуация е доста по-различна. Може да се допусне, че България би била заплашена от трудности и недостиг на вода за покриване на нуждите на българската икономика, както и на нуждите на населението, земеделието и промишлеността в случай, че в новите ПУРБ не се постигне желаното развитие и надграждане на съдържанието на новата регулаторна рамка 2022 – 2027, съобщиха от Института за управление на ресурсите /ИРУР/.

Оптимизирането на българската вода е най-достъпното и зелено решение за покриване на енергийните нужди на българската икономика и граждани, защото е единствения национален абсолютно независим енергиен източник.

Стратегическото развитие на ресурсите за управление и развитие на регулаторната рамка и технологиите за оптимизиране на българската вода ще гарантира благоденствието на домакинствата и развитието на българската икономика в условията на европейската Зелена Сделка, добавят още от ИРУР.

Подобряване на надлъжната непрекъснатост на реките

чрез картиране и създаване на регистър на напречните съоръжения (основно бентове) във водните обекти. Част от тези бентове нямат конкретно предназначение, повечето са с неизяснена собственост и трябва да бъдат премахнати след като се извърши оценка на влиянието им върху екосистемите и състоянието на водите. Така ще се създадат условия за обособяване на рибни проходи. В тази връзка ИРУР обръща внимание на факта, че към момента липсва нормативна уредба за рибните проходи, която да определя изискванията за изграждане, поддръжката, мониторинг и контрол върху тях.

Подобряване на хидроморфологичното състояние на реките,

за което е необходимо да бъде направена коректна оценка на ефекта от дейността на ВЕЦ върху екосистемите и екологичното състояние на водните обекти. В момента липсва всякаква информация за степента на изменение на натиска, включително от ВЕЦ в резултат на прилагане на мерки в рамките на действащите до момента ПУРБ. Прави впечатление, че администрацията борави с данни, актуални към 2016-2017 г., поради което липсва реална актуална оценка на проблемите, които се идентифицират с въздействието от дейността на ВЕЦ.

Подобряване на режима на оттока

В процес на разработка е Методология за оценка на екологичния отток, която трябва да бъде разработена в съответствие с Ръководство № 314 от Общата стратегия за прилагане на Рамковата директива за водите (CIS). ИРУР ще следи за спазването на европейските изисквания при разработването на методологията. Евентуално завишаване на количествата на минималния екологичен отток, би довело до чувствително намаляване на произвежданото количество електроенергия, като част от ВЕЦ-вете ще се наложи да спират дейността си няколко месеца годишно. В тази връзка ИРУР очаква от МОСВ да проведе широк обществен дебат, в който да участват всички заинтересовани страни.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА