Руско ембарго, Цанко Цанев: Фалират 50% от говедовъдите и 20-30% от мандрите

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Сриват се главоломно изкупните цени на родното мляко

Пред фалит са 50% от българските говедовъди и 20-30% от мандрите ни. За това алармира Цанко Цанев, в качеството си на преработвател на мандра „Чех 99” във Велико Търново. Причините според него са, освен в евтиното сурово мляко, което влиза от страните в ЕС за преработка тук, проблем за който Агрозона писа в края на август, но и в евтините млечни продукти от другите страни на ЕС.

4-5 лв/кг  за европейски жълти сирена

Те наводняват българския пазар и са на стойност 4-5 лв за килограм от типа кашкавал, обясни Цанко Цанев. Тази прогноза той направи по време на кръглата маса на тема „Предизвикателствата на новата ОСП 2014-2020“, организирана от Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ). Форумът се провежда днес в Арбанаси, хотел Севастократор.

Верижна реакция -50 ст за литър мляко

Ниските цени на млечните продукти от Полша, Германия и Унгария в българските магазини предизвикват верижна реакция. На първо място потърпевши са фермерите и след тях мандрите, посочи Цанев. Фермерите, защото падат изкупните цени на млякото. За пореден път смъквам цената на млякото, което купувам за мандрата за последните два месеца, обясни бизнесменът. То се срина на 50 ст за литър първо качество от ферма първа категория, докато през август плащах 60-80 ст за литър в зависимост от качеството, уточни Цанко Цанев.

За да издържат на натиска

Българските преработватели свалят изкупните цени, за да бъдат конкурентни със заливащите пазара ни европейски продукти. Те от своя страна са с много по- ниска себестойност от българските сирена, кашкавали и млека поради субсидирането и компенсациите, които получиха от ЕК заради руското ембарго. На този натиск обаче няма да могат да издържат много преработватели, обясни драматичния процес Цанко Цанев. До 20-30 % от мандрите ще рухнат до края на годината, направи мрачна прогноза той.

Месото- същите проблеми

Подобни са процесите и с месопреработвателната ни индустрия. Заради Полша, която има свръхпроизводство на свинско, телешко и пилешко и няма къде да го пласира, в момента българската суровина върви по 2-2,50 лв за кг живо тегло свинско. Подобен е проблемът и с птичето месо.

Само компенсации

Ние не можем да спрем нахлуването на тези продукти, защото сме общ пазар и това е законно. Единственото, което може да се направи, са компенсации от държавата за животновъдите, препоръча Цанко Цанев, който е и в УС на АЗПБ.

Светлана Трифоновска

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА