Регламентират нормативно продажбата на БГ храни във веригите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Ще се търси решение, подобно на ПМС 70 за местните храни, казват производители и настояват за разговори и за надценките, достъпа на фермерите и договорите

Работна група, в която ще участват представители на бизнеса от различни сектори, големите хранителни вериги, Министерство на икономиката и индустрията, Комисия за защита на конкуренцията и други държавни институции ще направи анализ на нормативната уредба и ще търси най-добрите решения за взаимодействие между търговските вериги и производителите, стана ясно след среща на браншовите организации от секторите Растениевъдство, Животновъдство, Храни и търговските вериги в земеделското министерство.

Основен фокус в дейността на групата ще са преглед на нормативната уредба и предложения за изменения.

До няколко седмици се очаква да има конкретни идеи за законодателни промени, които да защитят интересите както на производителите, така и на търговските вериги, казват от земеделското министерство, като ще се търси баланс.

„Държавата ще изпълнява своята регулаторна роля, спазвайки българското и европейското законодателство“, подчерта министърът на земеделието Иван Иванов след срещата. Статистиката на ведомството сочи, че цените на основните продукти са нараснали, което се отразява и на покупателната способност на хората.

Според Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите днешната среща не е била ползотворна, тъй като  представителите на търговските вериги искат свободен пазар без правила. „Някои от представителите на вериги съвсем безцеремонно и арогантно обясниха, че европейските регламенти за свободна търговия ги пазят и нито министъра, нито държавата, нито производителите у нас могат да им налагат правила. Вярно е, но дали Европейския съюз, ще ви опази, когато ви блокираме логистичните центрове за доставки с тракторите?“, пита Тодор Джиков.

Според Цветан Цеков от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ производителите не искат да ограничават този пазар, но има национални политики и във всяка европейска държава приоритетно се работи с местна стока. „Идеята е никой да не ограничава пазара, но приоритетно да бъде обърнато внимание на българската стока“, допълни още той. Според нещо ще се търси възможност за решение, подобно на ПМС 70 за млякото и местните храни, което действаше преди години.

Производителите са поставили въпроса и за намаляването на ДДС на храните, което според тях е необходима мярка в този момент. Според земеделското министерство обаче подобна стъпка трябва да се предприеме за всички продукти, а не само за определени стоки. За това ще се настоява и при подготовката на актуализацията на бюджета, което се очаква да стане през месец май. Според информация на Министерство на финансите вече се правят анализи в тази посока.

Тема на дискусията бяха и доставките на газ. Представителите на бизнеса посочиха, че за тях е много важно да имат сигурност и прогнозируемост и апелираха Министерството на земеделието да защитава техния интерес в тази посока.

Бизнесът постави някои въпроси относно търговските взаимоотношения между производителите и веригите. Част от темите, на които според тях трябва да се обърне внимание, са надценката на стоките, насърчаване на достъпа на малките фермерите до веригите и сключване на договори за реализиране на продукция, което ще насърчи производството.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА