Работниците в земеделието: между 35 и 49-годишни мъже

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Работниците осигуряващи производството на храна в България са предимно (43%) на възраст между 35 години и 49 години. Подобна е картината и в Чехия, Испания и Унгария, показват данните на Евростат. В същото време в шест държави-членки на ЕС – Германия, Финландия, Литва, Латвия, Португалия и Словения, хората на възраст над 50 години са най-големият дял на работниците, осигуряващи храна.

През 2019 г. в сектора за доставка на храни в Европейския съюз (ЕС) са били заети 15,9 милиона души на възраст над 15 години, което представлява 8% от общата заетост. Тяхната роля е от решаващо значение за осигуряване на основните нужди на домакинствата, тъй като те поддържат рафтовете на супермаркетите във кризисни времена.

Водещо е първичното производство

Почти половината (46%) от хората, заети в сектора на производството на храни, са работили в растениевъдството и животновъдството, лова и свързаните с тях услуги. В същото време работните места в производството на хранителни продукти представляват 26% от заетостта в този сектор, следвани от работни места в: продажбите на дребно на храни, напитки и тютюневи изделия в специализирани магазини (15%), търговията на едро с храни, напитки и тютюневи изделия (8%), производството на напитки (3%), търговията на едро със селскостопански суровини и живи животни (2%) и риболов и аквакултури (1%). Хората, заети в барове и ресторанти, не са включени в сектора на производството на храни.

По-голямата част (59%) от работещите в сферата на производството на храни са мъже, въпреки че разпределението на пола варира в зависимост от дейностите: 88% от заетите в риболова и аквакултурите са мъже, докато 63% от служителите в продажбата на храни, напитки и тютюн на дребно са 63%. Що се отнася до разпределението по възрастови групи, над една трета (38%) от хората, заети в сектора на производството на храни в ЕС, са били на възраст от 35 до 49 години, докато хората на 50 и повече години са 34%, а тези на възраст 15-34 години заемат дял от 28%.

Жените преобладават в Германия

Румъния регистрира най-висок дял (23%) на работниците в производството на храни, следвана от Гърция с 18% и Полша с 14%. За разлика от тях, най-малки дялове са регистрирани в Люксембург и Швеция с по 3%, следвани от Дания с 4%.

Германия е единствената държава-членка на ЕС, където жените са преобладаващи в предлагането на храни. Делът на дамите там е 52%, а мъжете са 48% от работниците, докато Ирландия е регистрирала най-висок (78%) дял на мъжете, следвана от Малта със 72% и Люксембург с 69%. Само в пет държави-членки на ЕС -Кипър, Дания, Малта, Холандия и Швеция в сектора на предлагането на храни преобладават работниците на възраст 15-34.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА