Прозрачност: Проектите по рибарство и ПРСР вече ще се подават по електронен път

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Проектите по ПРСР и програмата за развитие на сектор рибарство ще се подават по електронен път през програмен период 2014-2020. Това ще става чрез електронната система ИСУН 2020, предвиждат промените в приетия окончателно от Народното събрание Закон за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове, според investor.bg.

Електронният начин на подаване на проекти се въвежда за повече прозрачност в подаването на проектни предложения по двете програми през новия програмен период. ИСУН 2020 е информационна система за управление, изпълнение и наблюдение на одобрените Оперативни програми, съфинансирани от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС. Инстументът дава възможност на кандидатите по Оперативните програми да създадат и попълнят своя електронен формуляр за кандидатстване, да прикачат всички необходими приложения към него и да подадат своето проектно предложение.

Какви са промените

С новия закон не се прави генерална промяна в системата на управление на еврофондовете. Целта му е да стандартизира всички административни производства в процеса на кандидатстване, разпределение и усвояване на средствата.

За управлението на средствата от ЕС се предвижда да отговарят Министерски съвет, заместник министър-председател или министър на европейските фондове и министърът на финансите. Един и същ управляващ, сертифициращ или одитен орган може да бъде определен за няколко оперативни програми. Доколкото това е приложимо съгласно европейското законодателство и при зачитане на принципа за разделение на функциите, управляващият, сертифициращият и одитният орган се допуска да бъдат част от една и съща администрация.

Проверки за нередности

Управляващите органи ще могат да започнат проверки за нередности по собствена инициатива при съмнения за нарушения или по сигнал, предвижда проектозаконът. Записано е и изискване управляващите органи на оперативните програми да поддържат регистър на постъпилите сигнали за нарушения.

Финансова корекция задължително ще се налага в случаите на установен конфликт на интереси на бенефициента, при нарушаване правилата на държавната помощ, за нарушаване принципите на устойчивото развитие, за неизпълнение на мерките за информация и комуникация.

Финансова корекция може да се извърши за целия проект или за отделна дейност, отделен договор с изпълнител или отделен разход, като на практика може да се отмени изцяло финансовата подкрепа от еврофондовете, записано е в новия закон. Обжалването ще става по реда на Административно-процесуалния кодекс (АПК). По същия ред ще могат да се оспорват и други актове и документи на управляващите органи на оперативните програми.

Ясни срокове

Законът предвижда безвъзмездната финансова помощ да се предоставя чрез подбор на проектни предложения и чрез директно предоставяне на конкретен бенефициент.

Няма да участват в процедурите за подбор на проекти лица, които са били отстранени от участие в обществени поръчки или които не са изпълнили разпореждане на Европейската комисия за възстановяване на предоставената им неправомерна и несъвместима държавна помощ.

Разписват се и ясни срокове за осъществяване на плащанията по проектите. На всяко тримесечие ще се провеждат срещи на отговорните министри, представители на управляващите органи и на бенефициентите. Предвиждат се и глоби за служителите в системата ИСУН 2020, които не спазват определените в нормативните актове срокове.

Какво предстои?

Министерският съвет разполага с шест месеца да подготви подзаконовите нормативни актове, свързани с прилагането на закона за еврофондовете, включително реда за осъществяване на проверките на управляващите органи при съмнения за нарушения. С допълнителен акт ще се определят и редът и механизмите за функционирането на новата система ИСУН 2020, за която е предвидено да дава възможност за пълно електронизиране на процеса по кандидатстване и отчитане на проектите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА