Програмиране в последния момент – Част 3

Златко Златков
Златко Златков
11 Минути

В първа и втора част от поредицата материали в рубриката ПРСР 2014-2020 на списание Агрозона вече представихме част от мерките, които ще залегнат в програмата в следващия програмен период. Тук продължаваме със следващите предложения, които се обсъждат на ниво ЕК за следващия програмен период 2014 – 2020 г.

За трети пореден път в Агрозона представяме актуална информация и данни за предстоящите промени и възможности в Програма за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014 – 2020 г. Накратко даваме възможност на нашите читатели да се запознаят с новата структура на предстоящата програма и да използват по най-добрия възможен начин получената информация, планирайки дългосрочно своите инвестиции и инициативи след 2014 г.

Трансфер на знания

От сегашния програмен период се запазва съответстваща на сегашната 111-та мярка, но допълнена с близки условия и с наименование „Трансфер на знания и действия по осведомяване”. Новост по мярката е, че освен курсове и семинари ще може да се предлага и индивидуално обучение. В случай на демонстрационни проекти подпомагането може да включва и съответните разходи за инвестиции. Допустими по променената мярка ще са освен разходите за път, настаняване и дневните командировъчни на участниците, и разходите за заместници на селскостопанските производители.

Заместване на земеделски производители

В отделна мярка „Консултантски услуги, услуги по управление и услуги по заместване в стопанствата” ще може да се предоставя подпомагане на селскостопанските производители, горските производители и малките и средни предприятия в селските райони за използването на консултантски услуги за подобряване на икономическите и екологичните показатели, както и на климатичната съобразеност и устойчивост на изменението на климата на техните стопанства, предприятия и/или инвестиции. Новост ще бъде подпомагането за насърчаване на обучението на консултанти, за което се предоставят до 200 000 евро за период от три години.

Групи на производители

„Създаване на групи производители” ще е мярка подобна на сега действащата мярка 142 от ПРСР. Нововъведение съгласно Регламента е, че ще се подпомагат всички сектори в селското стопанство и са добавени групи производители в горското стопанство. Помощта по тази мярка ще се отпуска с оглед улесняване учредяването на групи на производители в сектора на селското и горското стопанство с цел адаптиране към пазарните изисквания към продукцията и процеса на производство на фермери, които са членове на такива групи. Това ще стимулира съвместното пускане на стоки на пазара, установяване на общи правила за информация за продукцията и други дейности, които могат да се осъществяват от групи на производители, като изграждане на умения и организация за стопанска и търговска дейност и улесняване на иновационните процеси.

Сътрудничество

„Сътрудничество” ще е новото наименование на сегашната мярка 124, която не намира приложение в България в настоящия програмен период. За нуждите на ПРСР след 2014 г. тази мярка е допълнена и подобрена и включва широк набор от подкрепа, включително на пилотни проекти, разработването на нови продукти, практики, процеси и технологии в сектора на селското стопанство, храните и сектора на горското стопанство. Подпомагането по тази мярка ще насърчава форми на сътрудничество, в които участват най-малко два субекта и по-специално по отношение на подходи за сътрудничество между различни участници в селското стопанство и в хранителната верига, в горския сектор и между други участници, които допринасят за постигане на целите и приоритетите на политиката за развитие на селските райони, включително междубраншовите организации. По мярката, насърчаваща сътрудничеството, ще има възможност за създаване на клъстери и мрежи, както и за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации /ЕПИ/ за селскостопанска производителност и устойчивост. Сътрудничество сред участници в различни региони или държави-членки също ще бъде допустимо за подпомагане. Това сътрудничество ще може да се комбинира с проекти, които се подпомагат по фондове на ЕС на същата територия, различни от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

Общински мерки

Така известните в ПРСР 2007-2013 г. „общински мерки“ – 321 и 322 ще бъдат обединени в мярката „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони.” Подпомагането по тази мярка ще се отнася единствено до дребна по мащаби инфраструктура съгласно определеното в програмата от всяка държава-членка. Програмите за развитие на селските райони обаче могат да предвиждат дерогации от това правило, като в този случай се предвиждат ясни критерии за осигуряване на взаимно допълване с помощта в рамките на други инструменти на ЕС.

Дерогация по мярката ще е допустима при:

  • Изготвяне и актуализиране на планове за развитие на общините в селските райони и на техните основни услуги и на планове за защита и управление, отнасящи се до области от Натура 2000 и други райони с висока природна стойност;
  • Инвестиции в създаването, подобряването и разширяването на всички видове дребна по мащаби инфраструктура, включително инвестиции в енергия от възобновяеми източници;
  • Широколентова инфраструктура, включително нейното създаване, подобрение и разширяване, пасивна широколентова инфраструктура и мерки за достъп до решения чрез широколентова инфраструктура и електронно правителство;
  • Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на основни услуги на местно равнище за населението на селските райони, включително за дейности за отдих и културни дейности, и в съответната инфраструктура;
  • Инвестиции от публични органи в инфраструктура за отдих, туристическа информация и обозначаване на туристически обекти;
  • Проучвания и инвестиции, свързани с поддръжка, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата и селския ландшафт, включително съответните социално-икономически аспекти;
  • Инвестиции, чиято цел е преместването на дейности и преустройването на сгради или други съоръжения, разположени в близост до населени места от селски тип, с оглед подобряване на качеството на живот или повишаване на екологичната ефективност на населеното място.

Подпомагане при природни бедствия

„Възстановяване на селскостопанския потенциал, разрушен от природни бедствия и катастрофични събития и въвеждане на подходящи превантивни мерки” ще бъде подобна на мярка 126 от настоящия програмен период. Подпомагането по тази мярка ще обхваща инвестициите в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия и катастрофични събития и инвестиции за възстановяване потенциала на земеделските земи и на селскостопанския производствен потенциал, разрушени от природни бедствия и катастрофични събития. Регламента за развитие на селските райони в новия програмен период въвежда това ново понятие – „катастрофични събития“ и посочва обстоятелствата и точните параметри при които се подпомагат земеделските производители при настъпили неблагоприятни последствия в следствие на природни бедствия и щети по селскостопанската продукция, настъпили съобразно изменение на климата. Подпомагането за инвестиции за възстановяване потенциала се предоставя при условие, че компетентните публични органи на държавите-членки официално признаят настъпването на природно бедствие и причиняването на разрушения в размер най-малко на 30 % на съответния селскостопански потенциал, вследствие на настъпването на това бедствие или на мерките, приети в съответствие с Директива 2000/29/ЕО на Съвета за ликвидиране или ограничаване на болест по растенията или нашествие на вредители.

Управление на риска

Подпомагането по тази нова за следващия програмен период мярка ще обхваща финансови вноски, изплащани директно на селскостопанските производители, за премиите за застраховка на реколтата, животните и растенията срещу икономически загуби, причинени от неблагоприятни климатични събития, в случай на болести по животните или по растенията или нашествие от вредители. В обхвата на мярката ще бъдат и финансови вноски във взаимоспомагателни фондове за изплащане на обезщетения на селскостопанските производители за икономически загуби, причинени от поява на болест по животните или по растенията или от екологична катастрофа и инструмент за стабилизиране на доходите под формата на финансови вноски във взаимоспомагателни фондове за предоставяне на обезщетения на селскостопански производители, които търпят сериозен спад в техните доходи.

Ретламентът за развитие на селските райони до 2020 г. въвежда понятието „взаимоспомагателен фонд“, с което се означава схема, акредитирана от държавата-членка съгласно националното законодателство, чиято цел е членуващите селскостопански производители да се застраховат. По схемата се извършват компенсаторни плащания на членуващите селскостопански производители, претърпели икономически загуби по различни причини.

Допустимите разходи по мярката „Управление на риска”се свеждат до изграждането, придобиването, включително отпускането на лизинг, или подобренията на недвижимо имущество, както и закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване, включително компютърен софтуер до пазарната цена на актива. Допустими ще бъдат още общи разходи, свързани с разноските по хонорари на архитекти, инженери и консултанти, проучвания за техническа осъществимост, придобиване на патенти или лицензии.

В случая на селскостопански инвестиции, няма да се признават за допустими за инвестиционно подпомагане закупуването на права за производство на селскостопанска продукция, права на плащане, животни, едногодишни растения и тяхното засаждане.

Материал на Петър Лазов, сп. Агрозона, Юни 2013 г.

Темата продължава в новия брой 22 на сп. Агрозона, Юли 2013 г., който вече може да намерите по реповете в цялата страна.
 
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА