Програмиране в последния момент

Златко Златков
Златко Златков
10 Минути

Материал на Петър Лазов, сп. Агрозона, Април 2013 г.

Програмата за развитие на селските райони за следващия програмен период 2014-2020 е най-важният документ, по който ще се развива българското земеделие в следващите 7 години. Това е документът, на базата на който България следва да изпълни заложените в Стратегията „Европа 2020” параметри за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, интегрирайки българската политика за развитие на селските райони в Договора за партньорство между страните членки на ЕС.

На практика сега е моментът, в който, едновременно с приключването на договорирането по ПРСР 2007-2013  на средства, които може да се разплащат до 2015 г. (съгласно правилото N+2 – б.а.), всички представители на сектор земеделие в България трябва да участват в програмирането на усвояването на средствата по втори стълб на бъдещата ОСП. Сигналите на ниво ЕС сочат, че това което се договори до месец юли, ще бъде заложено за изпълнение до 2020 година. Затова е важно сега политическото ръководство и експертите на МЗХ и на всички подопечни институции, както и представителите на неправителствения сектор, науката, синдикатите и бизнеса да заложат ясни и точни параметри на ПРСР 2014-2020.

Тематична работна група

За целта, с постановление на Министерски съвет и със заповед на Министъра на земеделието и храните, беше сформирана т.нар. Тематична работна група /ТРГ/ по ПРСР 2014 – 2020. По време на първото заседание, ръководителят на ТРГ, по това време зам.-министър Светлана Боянова, заяви: „Най-важното, което трябва да постигнем, е да направим такава програма за фермерите и селските ни райони, която да отговори по най-адекватния начин на реалните им нужди. И най-вече, да не повтаряме грешките при програмирането на сегашната програма, защото виждате, че те много трудно се поправят.“

Задачи и срокове

Тематичната работна група има за задача да подготви дизайна на ПРСР 2014-2020, като се изберат мерките, които ще се включат в бъдещата програма. Трябва да се обсъди необходимостта от разработването на тематични подпрограми и да се уточнят финансовите параметри, които да се заложат при планирането. Съгласно индикативния график, първият вариант на проект на Програмата трябва да бъде изпратен в Брюксел през юли, след това да бъдат отразени коментарите на еврочиновниците, а в края на месец септември окончателният вариант на ПРСР 2014-2020 трябва да се представи пред ЕК.

Промени

Съгласно проекторегламента на ЕК за развитие на селските райони, се предлагат пакет от мерки, от които държавите членки трябва да изберат най-удачните за приложение за постигане на заложените цели. Една от промените е, че отпадат досегашните оси, по които беше разделена програмата. Предложени са изцяло нови мерки, а някои от тях са обединени. Голяма част се прилагат и в сега действащата ПРСР в България, а някои от мерките са разработени, но по различни причини не се прилагат в този програмен период.

Нова МЕГАмярка

Най-атрактивните мерки у нас за отминаващия вече период 2007 – 2013 г. за модернизация на стопанствата и добавяне на стойност на земеделски и горски продукти в следващите години е предвидено да бъдат обединени в една, заедно с нестартиралата мярка 125. Под наименованието „Инвестиции във физически активи”, подпомагането по тази обща мярка ще обхваща материални и/или нематериални инвестиции, които подобряват общата производителност на земеделското стопанство /еквивалент на сегашната м 121/. По тази мярка ще се подпоматат и инвестиции, свързани с преработката, с предлагането на пазара и/или развитието на земеделски продукти, (сегашна мярка 123 с добавяне на памука, като допустим за подпомагане). Инвестициите по мярката се отнасят до инфраструктура свързана с развитието и адаптирането на селското стопанство, включително достъп до земеделска и горска земя; обединяване и подобряване на земи, енергоснабдяване и управление на водите (сегашната мярка 125). Тази „мегамярка“ ще обхваща и инвестиции в непроизводствени дейности, свързани с постигане на агро-екологичните ангажименти и ангажиментите за опазване на околната среда в горите, дейности по запазване на биологичното разнообразие на местообитанията и видовете, както и инициативи за увеличаване на привлекателността на районите от Натура 2000 и на други райони с висока природна стойност, които следва да бъдат определени.

В цифри

Подпомагането по мярка Инвестиции във физически активи за селско стопанство ще бъде ограничено до максималните размери на помощта – 50% в по-слабо развитите райони и 40% в други райони. Тези максимални размери могат да се увеличат, стига максималното комбинирано подпомагане да не надвишава 90%. Допълнителни проценти ще се дават за млади производители; колективни инвестиции и интегрирани проекти, които включват подпомагане в рамките на повече от една мярка; инвестиции в райони със значителни природни ограничения; дейности, подпомагани по линия на ЕПИ (Европейско партньорство за иновации). Подпомагането при преработка и предлагане на пазара на продукти също ще бъде ограничено до 50% в по-слабо развитите райони и 40% в други райони, а ставката може да се увеличи с 20% за дейности, подпомагани в рамките на ЕПИ.

За добър старт

Подобно обединение на сега действащи атрактивни мерки от ПРСР ще има и в мярката „Развитие на стопанства и предприятия”. Подпомагането по тази мярка обхваща стартова помощ за млади производители (сегашната мярка 112). Финансирането ще се предоставя само при представянето на бизнес план, а изпълнението му трябва да започне в срок от шест месеца от датата на решението за отпускане на помощта. Подпомагането ще бъде под формата на плащане с фиксиран размер, което може да се изплати най-малко на две вноски през максимален период от пет години. Плащанията могат да бъдат намаляващи, а последната вноска се извършва само при коректно изпълнение на бизнес плана.

Подпомагането по тази мярка обхваща и стартова помощ за неселскостопански дейности в селските райони (сегашни мерки 311 и 312, но само за стартиране). Помощ ще се предоставя на селскостопански производители или членове на земеделското стопанство, които стартират неселскостопански дейности, и на микро и малки предприятия в селските райони, извършващи неселскостопански дейности. Подпомагането се предоставя само при представянето на бизнес план, а изпълнението му трябва да започне в срок от шест месеца от датата на решението за отпускане на помощта. Финансирането отново ще е под формата на плащане с фиксиран размер.

Субсидии по мярката „Развитие на стопанства и предприятия” ще се дават и като стартова помощ за развитието на малки стопанства.

По мярката „Развитие на стопанства и предприятия” е заложена и нов вид дейност за подпомагане, с която се предоставя възможност и за годишно подпомагане на селскостопански производители, участващи в схемата за дребни фермери, които трайно прехвърлят стопанството си на друг. Подпомагането се предоставя на производители, участващи в схемата в момента на внасянето на заявленията им за подпомагане за поне една година, ако са се задължили да прехвърлят цялото си стопанство и съответните права за плащане на друг земеделец. Подпомагането се изплаща от датата на прехвърлянето до 31 декември 2020 г. и се равнява на 120 % от годишното плащане, което бенефициентът е получавал по схемата за дребни селскостопански производители.

Приоритети ПРСР 2014-2020

Приоритетите на ЕС за развитие на селските райони в периода 2014 – 2020 г. следва да допринасят за междусекторните цели в областта на иновациите, околната среда и смекчаването на последиците от изменението на климата. Най-общо тези приоритети могат да се обобщят в следните точки:

  • Стимулиране на трансфера на знания и иновациите в областта на селското и горското стопанство и селските райони;
  • Повишаване на конкурентоспособността на всички видове селскостопанска дейност и укрепване на жизнеспособността на стопанствата;
  • Насърчаване на организацията на хранителната верига и управлението на риска в селското стопанство;
  • Възстановяване, опазване и укрепване на екосистемите, зависещи от селското и горското стопанство;
  • Насърчаване на ефективното използване на ресурсите и подпомагане на прехода към нисковъглеродна и устойчива на изменението на климата икономика в селското  стопанство, сектора на храните и горския сектор;
  • Насърчаване на социалното приобщаване, намаляването на бедността и икономическото развитие в селските райони.

Темата продължава в следващия брой на сп. Агрозона, Май 2013 г.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА