Програмен код: „Домат“

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Градушките взеха това лято почти 100% от реколтата на любимите червени зеленчуци

 

Промените в климата изненадаха много от земеделските производители. След дълга борба идва време за равносметка – има или няма реколта. И ако има, може ли тя да покрие всички разходи и трудът хвърляни месеци наред?

В градината на младия земеделски производител Георги Маджаров има белези от преминалите дъждове и градушки. Най-силен отпечатък времето е оставило върху реколтата от домати, споделя Маджаров. Самият той е сертифицирана био ферма, това е и за добро и за лошо. Загубите му сега са най-вече от това, че произвежда само био продукти – а тях няма право да обработва със силни препарати. „Специално за доматите може да се използват само биологични препарати. Но те са само  за предпазване, няма системен фунгицид. Така дъждът отмива всичко и няма защита.“ Първата китка, фермерът губи почти на 100%. Загубата на една култура пък води до разцвет на друга. “При зеления фасул например се получи обратното. Обрахме го, аз оставих само това което е за семе. Изведнъж започна да расте отново и сега берем трета реколта, която не беше предвидена.“, допълва Маджаров.

Прозрение от алпийските върхове

Идеята на Георги да се захване със земеделие идва след като изкачва върхове в Алпите. Там той вижда малки планински селца, в който се влюбва. По това време Георги работи като програмист. През 2012 г. той купува земята си, а през 2015 г. получава така желания био сертификат. След придобиването на земите започва да работи успоредно и на полето и в офиса. Това обаче бързо започва да е изморително и дори невъзможно. Пред работата с електроника, младият мъж избира полето. Така през 2016 г. той започва да се занимава само със производство на био продукти.

Във фермата Георги Маджаров, заедно със семейството си отглеждат предимно сезонни зеленчуци. Продуктите в градините му са разнообразни – домати, краставици, чушки, патладжани, няколко сорта салати, спанак, репички и много други сезонни зеленчуци. Площта на цялата ферма е 25 дка, като има и няколко декара оранжерии.

Био земеделието – желано, но трудно 

Споделя, че харесва био земеделието и продуктите от него, но е трудоемко. „В биологичното производство няма тежки препарати. Всичко трябва да се следи много внимателно. При конвенционалното се пръска с по-силни препарати и реколтата е по-защитена, нашата е много уязвима от времето и вредителите“, каза мъжът. До момента той не е кандидатствал по европейски програми. „Когато започнах със земеделие „Млад фермер“ беше спряна, а когато я пуснаха отново я пропуснах“, допълва той.

Продукцията си реализира на фермерски пазари предимно в София.  Всички приятелства и контакти, които е придобил от старата си работа също му помагат в продажбите. От уста на уста производството му получава добра реклама. Сега на голяма част от клиентите си доставя продукти след предварителни заявки.

Георги също се сблъсква всекидневно с проблема с кадри. „Давам си сметка, че основния проблем в  земеделието и пряко в отглеждането на зеленчуци, където ръчния труд е много сериозен, проблемът е работната ръка. Няма хора, населението по селата е много застаряващо.“, коментира той. Георги признава, че полската работа е трудна. Много хора не искат да се захващат с това, защото работата е тежка и много. Според производителя в земеделския труд има и плюсове и минуси, както във всяка една професия.

Станислава Стойкова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА