ИАИ: Цените на зърното ще растат, царевицата – все по-търсена

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Средните изкупни цени за пазарната 2021/2022 г се очаква да бъдат най-високите в последните 10 години

В следващите 1-2 години световните цени на пет наблюдавани от Центъра за икономически анализи в земеделието (САРА) е възможно да останат високи, но тук влияние ще оказва равнището на преходните стокови запаси, както и финансовите стимули за справяне с ковидкризата, коментира по време на Международна конференция, организирана от Института по аграрна икономика гл.ас. Даниела Димитрова от САРА. Петте наблюдавани култури са пшеница, ечемик, рапица, слънчоглед и царевица. Тя допълни, че това ще се отрази върху равнището на цените в България, като те ще бъдат средно за петте прогнозни години на най-високи равнища, отколкото са двата предходни периода. Предвижда се увеличение на цените на слънчогледа и рапицата поради очакванията за повишено търсене на слънчогледово олио и на биогорива. „Световните инфлационни процеси, растящите цени на минералните торове и на основните производствени ресурси, високото търсене, насочват цените на основните култури към равнища такива и по-високи от тези от 2012-2013 г“, допълни гл. ас. Димитрова. „Вероятно е през новото десетилетие цените да се движат средно между 15-20% над 2010 до 2020 г“. Очаква се Зелената сделка да се отрази ограничително върху производството и площите, което ще се усети по-осезаемо към средата на десетилетието, като степента на въздействие ще зависи от силата на мерките, допълни Димитрова.

През 202о г бе отбелязан съществен спад от общото производство на петте зърнени и маслодайни култури поради неблагоприятните климатични условия и прекомерното понижение до 10,2 млн. тона или с 21,5% на годишна база. „През 2021 г очакваме общото производство от петте култури да е близо до нивата от 2019 г – между 12,8 и 13 млн. тона като предвиждания ръст на количества при пшеницата, ечемика и слънчогледа се основава на прогнозните по-високи добиви. При останалите две култури влияние ще оказва и размера на реколтираната площ.“, каза гл. ас. Даниела Димитрова от САРА. Очакванията са и през следващите 5 години общото производство от петте култури да се движи около и над 13 млн. тона, като по-голямо увеличение е възможно към края на периода. Основен принос ще има ръст при производството на царевица, движен от силното търсене, съответно добрите пазарни позиции на регионалния и международния пазар. „В резултат от слабата реколта през изминалата година съществено се покачиха цените на зърнените и маслодайните култури, достигайки равнища от 2012 – 2013 г. Средните изкупни цени за пазарната 2021/2022 г се очаква да бъдат най-високите в последните 10 години и като следствие от глобалните ценови тенденции.“, коментира ученият.

Според данните зърнопроизводството остава най-конкурентоспособният сектор на българското земеделие и с подобряващи се позиции на световните пазари, а рисковете за стопаните идват по линия на външни фактори и климатични промени.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА