Проектозаконът за географските означения може да влезе в сила до 2 седмици

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Проектът на Закон за марките и географските означения е минал на първо четене в парламентарната комисия по земеделие, а тази седмица предстои да се разглежда на второ четене и до 2 седмици може да влезе в сила. Това каза зам.-министърът на земеделието, храните и горите Цветан Димитров по време на дискусия  на тема “Визия за овцевъдството и козевъдството в България 2018 – 2027“, организирана от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация /НОКА/ и българския евродепутат Момчил Неков. На събитието присъстваха директори на дирекции, представители на овцевъдните и козевъдни асоциации, учени и животновъди.

Вече са депозирани досиета за защита на лютеницата, бяло саламурено сирене, кашкавал и кисело мляко. “Надявам се в рамките на 7 месеца да депозираме документите в европейската комисия.”, каза зам.-министър Цветан Димитров.

“Съобщихме на Европейската комисия, че България в националното си законодателство ще направи така, че българските производители да не останат без защита, докато не защитят продуктите в европейското законодателство. Това е на ръба на европейското законодателство, но хората от Брюксел проявиха разбиране.”, обясни Цветан Димитров.

Досега България е вписала в европейския регистър две защитени географски указания – „Горнооряховски суджук” и „Българско розово масло”. Вписани са и пет месни продукта – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска”, „Роле Трапезица”, „Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда” в Европейския регистър на храните с традиционно-специфичен характер.

В момента продуктът „Странджански манов мед“ е в процедура по преглед на европейско ниво с цел регистрацията му като Защитено наименование за произход. Обработва се на национално ниво и заявлението за регистрация на Защитено наименование за произход „Месо от Източнобалканска свиня“.

Чрез регистрацията на храните с традиционно специфичен характер на европейско ниво се защитават интересите на производителите, вложили дългогодишни усилия и средства за поддържането на високо качество и търговска репутация на своя продукт. Тези храни са защитени срещу нелоялна конкуренция и злоупотреба с името им. Българската агенция по безопасност на храните следи на нашия пазар за правомерната употреба на наименованията и срещу тяхната имитация. Регистрацията на тези продукти на европейско ниво като храни с традиционно специфичен характер им осигурява правна закрила на наименованията на територията на целия Европейски съюз.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА