Проект на ЕК помага срещу инвазивни растителни видове

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Поддържането и опазването от инвазивни растителни видове на три от най-ценните и застрашени в България и Европа типове природни местообитания е във фокуса на проекта  „Местообитания свободни от инвазивни чужди растения“. Инициативата се изпълнява с финансовата подкрепа на програма LIFE на Европейската комисия.

Природните местообитания се намират в три защитени зони от европейската екологична мрежа Натура 2000, в централна България, а именно: Ендемични гори от дървовидна хвойна (Juniperus spp.)в защитена зона „Родопи-Западни”; смесени гори от липа и яворвърху сипеи и стръмни склонове, в защитена зона „Централен Балкан”, която съвпада с Национален парк Централен Балкан; и низинни сенокосни ливади, в защитена зона „Централен Балкан – буфер”.

В рамките на проекта се работи за ограничаване на навлизането и почистване на части от местообитанията от инвазивни чужди видове растения, съобщават от фондация “Биоселена”, която участва в проекта. Зоните са защитени съгласно Директивата за местообитанията на ЕС, като две от тях са приоритетни за опазване. В България са защитени от Закона за биологичното разнообразие и са включени в Червена книга на природните местообитания.

Борбата с инвазивни чужди видове струва на Европа 12 милиарда евро годишно. Това е един от най-големите екологични проблеми на 21 век. От 1 януари 2015 г. за страните от Европейския съюз е в сила Регламент (ЕС) № 1143/2014 за предотвратяването и управлението на въвеждането и разпространението на ИЧВ. Регламентът изисква от страните членки на ЕС да контролират ИЧВ, да оценяват риска, да провеждат мониторинг, ранно откриване и бързо унищожаване, да разработват планове за действие с мерки за ограничаване на пътищата за разпространение, управление на вече установените видове и други.

Всеки, който желае, може да подаде сигнал за инвазивни видове в Европейския съюз, като това става лесно чрез приложението „Invasive Alien Species Europe“. Чрез него всеки може да допринесе за ранното откриване на нови нашественици.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА