Превантивни мерки срещу икономически опасните болести по слънчогледа

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

В последните години  слънчогледовите площи бързо нарастват, заради икономическата изгода и висока рентабилност на културата. Но високи и стабилни добиви могат да се получат, ако за слънчогледа се полагат необходимите  растителнозащитни грижи.

Слънчогледовата култура се напада от известен брой болести, които създават определен риск от понижаване на добива и влошаване на качеството на получената продукция, което налага да се предприемат превантивни мерки срещу тях. Икономически опасните болести по слънчогледа са: маната, склеротийно увяхване, склеротийно гниене, черните петна (фома), сивите петна (фомопсис), алтернарията, септорията, различните видове гниения по питите.

Склеротийното увяхване на слънчогледа (Sclerotinia sclerotiorum) се проявява в две форми: коренова и цветно-стъблена.  При кореновата форма в основата на стъблото се появява мокро, светлокафяво, гниещо петно, което по-късно се покрива с бял памуковиден налеп. След това сърцевината на стъблото се изпълва с черни склероции. Листата започват да увяхват от долу нагоре, тъканите им се рушат и падат върху почвата и остава само нерватурата. Тази форма на болестта напада растенията от поникването до узряването и независимо от фенофазата, растенията загиват. Кореновата форма на склеротийното увяхване се появява ежегодно, по-често в районите с почви, богати на хумус и не се влияе от климатичните условия.

Другата форма, цветно-стъблената, по-често поразява слънчогледови посеви в по-влажните райони, с повече превалявания. Тя нанася най-големи поражения на питите. По тях се появяват светло-кремави петна, които бързо се разрастват и за 2-3 дни обхващат цялата пита. Тъканите бързо се рушат и падат върху почвата. В засегнатите тъкани се образуват черни склероции, чрез които гъбата се запазва.

Болестта се причинява от гъбен патоген, който зимува като склероции и може да се запази в почвата от 6 до 8 години. Растенията се заразяват  от мицела, развиващ се директно от склероциите. Заразяването се осъществява при задържане на влага за около 42 часа. След 5 седмици се появяват първите признаци. Развитието на болестта се благоприятства от температура 15-20°С.

За ограничаване на склероцийното увяхване  е необходимо да се спазва 5-6 годишно сеитбообръщение, изгаряне на растителните остатъци, дълбока оран с лемежни плугове, за да се заорат склероциите по-дълбоко. При заравянето им на дълбочина 6 см, те се запазват жизнеспособни 3 години.

Химическата борба включва първо пръскане във фенофаза 6-и-8-и лист, а второто – във фаза бутонизация с регистрирания фунгицид Пиктор СК- 50 мл/ дка с работен разтвор 20-40 л/ дка.

•Оптимални условия за поява и развитие на маната по слънчогледа (Plasmopara helianthi f.sp.helianthi) се създават при обилна влага и температура 15-18°С. Болестта се причинява от гъбен патоген, който се запазва с ооспори в почвата и в заразените растителни остатъци, и като мицел в семената. Маната се проявява в две форми: системна и локална. Системната форма поразява  най-често кълновете и пониците, които изостават в растежа си, листата им остават гъсто разположени, цъфтят преждевременно, а оформените пити са много дребни, обърнати нагоре и стерилни. По най-долните листа се появяват бледожълтозелени петна от дръжката към върха на петурата. Ако се разрастнат, те могат да обхванат изцяло петурата. От долната страна на листата се образува плътен бял налеп, който по-късно потъмнява до бледокафяво.

При локалната форма на маната по листата се появяват ъгловати, хлоротични петна, разпръснати по листата, а от долната им страна се формира спорообразуващ налеп. Повредите от локалната форма на маната не се отразяват върху добива.

Маната може да се ограничи чрез сеитба на устойчиви сортове и хибриди слънчоглед, унищожаване на самосевките, спазване на 7-8 годишно сеитбообръщение с житни култури и третиране на семената  преди сеитба с Апрон ХL 350 FC-300 мл/100 кг семена. Посевите трябва да се проверяват редовно и при откриване на болни растения да се унищожават преди спорообразуването.

При поява на черни петна по слънчогледа или фома (Leptosphaeria macdonaldii), както още е известна болестта, се наблюдават напетнявания по всички растителни части, но най-типични са тези по стъблата и питите. Напетняването започва от най-долните етажи на растението и постепенно върви нагоре. Некрозата преминава от листа към листната дръжка и достига до стъблото. Петната по стъблото са черни, елипсовидни, ясно разграничени от зелената тъкан и имат характерен метален гланц. Наблюдава се напукване на засегнатите тъкани. Петната по листата са тъмнокафяви, неправилни по форма и с жълт ореол.          По питите се образуват закръглени, вдлъбнати, черни петна, с различна големина. Болните тъкани са тъмнокафяви, размекнати, но не и загниващи.

Болестта се развива силно в години с редуване на сухи и влажни периоди. Гъбният патоген зимува в растителните остатъци и се запазва до 2-3 години.  Инфектирането през пролетта  се осъществява при влага и температура 25°С. За ограничаване на болестта е необходимо да се спазва 5-6 годишно сеитбообръщение, да се унищожават растителните остатъци, торенето да бъде оптимално и др. Преди сеитба семената да се третират с Апрон ХL 350 FC- 300 мл/100 кг семена. Отлична защита срещу фома осигурява фунгицидът Пиктор – 50мл/дка, приложен превантивно (от бутонизация до цъфтеж), преди поява за заболяването.

От 8 май т. г. търсете по вестникарските павилиони и маси в страната новия бр. 5/май 2013 г. на сп. „Практично земеделие”. Подробности за абонамент на тел. 0888 58 54 68. Каталожен № 1608.

Най-важните теми в броя:

-Защо се налага двукратното третиране срещу болести в посевите от житни култури

НОВОСТ: Пуршейд® – иновативен, екологичен продукт за защита на културите от слънчево изгаряне

В АВАНС: Превантивни мерки срещу икономически опасните болести по слънчогледа

АКТУАЛНО: Ползата от Лакотофол при Клиърфийлд технология за слънчоглед

-Програма за растителна защита в царевица – основни стратегии за оптимални резултати

-Програма за растителна защита в лозя; Растителнозащитни мерки за опазване на лозята от вредители през май; Подхранване с азотни торове

-Интензивна растителна защита в овощните градини след цъфтежа; „Бяла ръжда” по череша и вишна – специфичен контрол;

-Защита на зеленчуковите култури от вредители през май; Градинарски практики при домати – полско производство

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА