България изнася почти 100 % от уловеният барбун в Черно море за Гърция. Това съобщи пред „Агрозона“ Емил Милев, председател на сдружение „Черноморски изгрев“. Цената върви от 2 до 4 евро за кг. Южните ни съседи много държат на качеството и ако барбунът е добре охладен, плащат повече.
Преди време рибари съобщиха, че срещат трудности с реализацията на рибата, защото на българския пазар тя не се консумира. Фактите обаче показват, че има засилен внос на барбун в България от южната ни съседка. Въпреки че нашите улови са добри, вносът многократно превишава родната риба по пазарите.
Същевременно есенните риби вече се появиха в морето и то в големи количества. Рибарите се хвалят с добър улов на сафрид, трицона, барбун, има малки количества чернокоп. Паламудът е в голямо изобилие – на излизане се вадят около 200 до 700 риби, коментира Емил Милев. Леферът е много малко, но предстои да се появи.
Цената на есенните риби варира според улова. Малък улов – голяма цена и обрат
ното, ако се хване повече риба цената пада. Паламудът се продава около 10 лв. килограма. В момента сафридът върви между 5 и 6 лв. на едро за килограм, а за крайните потребители килото е около 8 лв.
В този сезон не се лови калкан. Когато се появи сафрид, уловът на калкан спира и се възобновява чак декември месец. Не се лови и защото няма пазари по българското крайбрежие. През декември месец пък се гони добра цена от турска страна и деликатесната риба се изнася почти изцяло за там.