Преди началото на сезона: Ще ядем ли български зеленчуци и плодове тази година?

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

Производителите притеснени от сивия сектор и перспективите за реализация на продукцията

Осигуряването на продоволствието на страната през трудната 2022 г се превърна в една от главните теми на ежедневието ни. Раздаването на субсидии и търсенето на средства от различни програми и източници сякаш изместиха другия, по-важният въпрос – ще има ли плодове и зеленчуци тази година на трапезата ни?

 

Ще излезе и роден домат

Оранжерийните производители бяха първите засегнати от кризата с поскъпването на енергийните ресурси. Заради новите цени на природния газ още през зимата се разбра, че доматите и краставиците тази година с родна марка няма да бъдат на същата цена. Много от производителите още в студените месеци не използваха площите под покритие поради факта, че цената на суровината за отопление ще направи непродаваеми зеленчуците, които излизат изпод ръцете им. Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, и тази година ще ядем родни зеленчуци, които вече започват да излизат от оранжериите. „Ще има български зеленчуци, заложени са много производства в полиетиленови оранжерии и съоръжения, които не можаха да имат реколта. Много от производителите се въздържаха от зареждане заради високите разходи за отопление, така че сега в средната и по-късна пролет ще има едно доста добро предлагане на пресни плодове и зеленчуци“, допълни още той. Председателят на ДКСБТ прогнозира, че ще има стабилни цени за известен период от време, но през лятото производителите ще се опитват да наваксат липсата на зимен период. Според него в края на сезона и началото на лятото цените на плодовете и зеленчуците се очаква да бъдат по-равновесни и постоянни.

В момента родните домати и краставици на пазара се търгуват над 5 лв килограма в очакване на по-топло време и по-ниски цени.

ябълки, Agrozona.bg

БГ плодовете да са приоритетни в големите магазини

Българските плодове и зеленчуци трябва да са с приоритет на пазара в търговските вериги. За това настояха производители по време на среща с представители на основните търговски вериги у нас, съобщи за A zona Цветан Цеков от Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци“.

„Искаме максимално всеки сантиметър български пазар да бъде отвоюван за българските производители. Никой не може да заложи условия определен процент в магазините да бъде българска стока, има обаче голяма спекула“, категоричен е Цеков. Според него между търговските вериги и българските производители има посредници, които се представят и за производители. „В същото време препакетират чужда стока, къде контрабандна, къде внос от трети държави, представят я като българска. И това изкривява цялата представа какъв е процентът на българската продукция“, каза още Цеков. Според него има много български продукти, които са изключително качествени плодове и зеленчуци и просто веригите не ги допускат по една или друга причина. По мнението му  трябва да се подходи както в Европа – докато има местна продукция от дадения вид, който излиза сезонно, веригите да бъдат лоялни и да не продават внос. „Изчерпва се местната и тогава започват да внасят. Навсякъде в Европа е този подход. Ние имаме продукция, която е залежала в складовете, в същото време те внасят чужда стока на два пъти по-висока цена и я продават“, категоричен е производителят.

„Пазарът е основен мотор. Всички говорим за субсидии. Стига с тези субсидии. Много е просто. Ако на 1 тон продукция от какъвто и да е плод или зеленчук, добиеш 20 ст отгоре, това са 200 лв на тон. А това става с един добър пазар. Българската стока трябва да бъде приоритетна, да стане модерна, да стане предпочитана. И тя има за какво. Там трябва да бъдат усилията“, смята Цветан Цеков от Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци“.

По думите на производителят когато има един добър пазар, той започва да стимулира производителите да се стремят към по-високи добиви, към по-качествена продукция, оттам насетне започва да се върти колелото в различните аспекти.

 

Реколтата тази година

Производителите на плодове и зеленчуци са много утежнени по отношение на разходите за производство. Увеличените цени на торовете, на препарати за растителна защита, липсата на напоителни системи в голяма част от страната ни кара да добиваме водата за поливане с електроенергия, което е много скъпо в момента“, сподели пред A zona Димитричка Търпанова от Добруджанския овощарски съюз. От тази гледна точка производителите са притеснени, че себестойността на продукцията ще се увеличи много. „Другото ни притеснение е, че не само европейските страни, като Гърция, Румъния, но и трети страни – Сърбия, Северна Македония, Молдова, Турция, са на съвсем друг ред на подпомагане. Те получават много по-големи субсидии на изнесена продукция и за производството им, като не спазват регламентите и не ползват скъпите разходи за препарати и други неща, както ползваме ние“, допълни още тя.НССЗ, овощни, Agrozona.bg

Трети аспект в проблемите на овощарите добавя и ситуацията в Украйна.

„Голяма част от тези страни, които не са членки на ЕС, изнасяха продукцията си за Русия и нашето притеснение с военната обстановка в момента, която е в Украйна, е че част от тези продукти ще бъдат изсипани на нашия пазар.“, коментира още овощарят. Според производителят тези плодове няма да са с най-високото качества и ще бъдат на цени под себестойността, която се получава на българските плодове.

Статистиката показва, че голяма част от браншът вече не съществува, коментира овощарят.

 

Площите се свиват

„Площите, които са от 2020 и 2021 г, сравнено в голямата си част са се свили само за една година, а погледнато в петгодишен период намалението на площите с плодове и зеленчуци е драстично“, казва Димитричка Търпанова. Според нея причина за това е водената политика в бранша.

Днес, според производители, наболял е проблемът с ДДС ставката. Според тях основният ефект, който ще получи страната от подобна стъпка, ще е изсветляване на сектора и намаляване на нерегламентирания внос, при който ще търси избягване на плащането на ДДС.

 

Консумацията ще намалее

„При тази несигурност на доходите, при тази инфлация и спадът на покупателната способност на населението, последното нещо, което хората ще си купят, са плодове и зеленчуци. Ако преди един човек е потребявал 3 кг, сега ще си вземе 500 г или два плода да ги опита, но няма да могат да си го позволят хората да си го купят. Оттам ние не очакваме достатъчно високи цени, които да компенсират инфлационният индекс за нашите производства“, коментира Димитричка Търпанова от Добруджанския овощарски съюз.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА