Пръскането на площите – по правила в нова наредба

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Дневник и уеб базирана платформа ще следят движението и употребата на ПРЗ

Употребата на препаратите за растителна защита (ПРЗ) ще се регламентира с нова наредба, която е разработена от земеделското министерство и е публикувана за обществено обсъждане до 18 ноември 2020 г. Според документа стопаните ще трябва да водят дневник за пръсканията с ПРЗ, който ще се пази поне 3 години. Той ще се попълва или от стопаните, когато сами извършват пръсканията и то без препарати за професионална употреба, или от наето лице, с което те имат договор за извършването на услугата, предвижда Проектонаредбата за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита. В него те ще трябва да записват площите, препаратите, с които са третирани, дозите и времето, в което са осъществявани пръсканията, както и фазата от развитие на растенията. За целите на самоконтрола, земеделските стопани ще бъдат длъжни да изследват поне една растителна проба за остатъци от пестициди през текущата година, непосредствено преди прибиране на реколтата, предвижда още документът.

За отразяване на проведените растителнозащитни мероприятия и торене, както и за проследяване движението на ПРЗ и торове до краен потребител, се създава уеб базирана платформа, от която да се изготвя и статистическа информация. Платформата се администрира и поддържа от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се казва още в Наредбата.

Според документа местата, на които  ще се приготвя работният разтвор за третиране на земеделски площи, ще трябва да бъдат на поне  100 м от жилищни сгради, обори, складове за фураж и складове за съхранение на растения и растителни продукти, на 200 м от повърхностни водни обекти, водоизточници и вододайни зони и на  25 м от напоителни канали, както и на 100 м от защитени територии.

С препарати за професионална употреба ще могат да оперират лица, които имат специален сертификат за това, а въздушното пръскане ще е полволено само при специално разрешение от директора на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ).

Според наредбата ще бъде възможно стопаните да наемат лице, което извършва услугата по пръскане на площите. То ще трябва да има договор със собственика на площите, да има специално свидетелство за право за опериране с подходящите препарати, както и да разполага с нужната техника. Негово задължение ще е и попълването на дневника на стопанина за растителнозащитните операции.

Фугимацията и третирането на семената за посев ще трябва да се правят на специална площадка от лица със специален сертификат за това. Забранява се ръчно третиране на семена за посев, като те трябва да се съхраняват и транспортират в специални чували или когато това е в рамките на стопанството, да са покрити.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА