Посред суша: Как да запазите зелена моравата на двора в 9 стъпки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Има много начини да запазите тревата си здрава и жизнена по време на суша. В същото време през период на суша е важно да се разпознаят навреме признаците на стрес върху тревната трева, причинени от недостиг на влага. Ако забележите увяхване, потъмняване на тревата или следи от краката ви след дълго обикаляне на тревата, това са признаци на стрес, причинени от суша. Тогава е време да помислите за специални грижи за тревата. В тази статия ще ви разкажем как да поддържате тревата си красива и здрава, когато водата е оскъдна.

  1. Проветрете” моравата. Аерацията може да бъде чудесен начин да осигурите на моравата си ценна влага, тъй като разрохкването на почвата се нарича “сухо напояване”. Този процес включва правене на малки дупки в различни точки на тревната площ и може да се направи с различни подръчни инструменти.
  2. Забавяне на торенето. Избягвайте излишното азотно торене на моравата по време на суша, защото тревата просто ще изгори. Изчакайте до началото на септември, когато температурата намалее.
  3. Увеличете височината на косене. Когато косят тревата, много хора се опитват да косят възможно най-ниско, защото колкото по-къса е тревата, толкова по-рядко ще трябва да се коси. Въпреки че тази логика със сигурност е разбираема, тя все още може да бъде погрешна. Първо, прекалено късата трева изисква много повече поддръжка и хранене, отколкото по-високата трева. Колкото по-къса е трева, толкова по-малко е приспособена да абсорбира влагата, което може да бъде особено проблематично по време на суша. За да не е прекалено къса тревата, трябва да премахвате не повече от 1/3 от дължината й.
  4. Поливайте правилно. Поливайте дълбоко и рядко. Обилното, рядко поливане е от съществено значение, за да помогне на тревните площи да се справят със сухи условия. Поливането рано сутрин (от 3 до 9 сутринта) е идеално. В този ранен час изпарението се намалява и тревата гарантирано получава необходимата влага.
  5. Мулчирайте. Обикновено, ако не се използва косачка с контейнер за трева, за да се придаде възможно най-естетичен вид, окосената трева веднага се събере. По време на суша е по-добре да откажете такава практика, защото оставената окосена трева може да служи като мулч. Благодарение на мулчирането в почвата се задържат повече влага и хранителни вещества. Затова мулчирайте тревата си, вместо да събирате окосена трева.
  6. Ограничете движението по моравата. Избягвайте ходенето по тревата, за да не я накъсвате и травмирате допълнително.
  7. Внимавайте за плевелите. Борбата с плевелите е важна агрономическа мярка за поддържане на моравата по всяко време, но по време на суша става особено важна. Плевелите се съревновават с моравата за всички необходими елементи. Това означава, че колкото по-малко плевели имате, толкова повече шансове тревата ще получи необходимата влага и няма да се конкурира с плевелите съседи.
  8. Оставете тревата си да си почине. Повечето тревни площи са направени от треви, които растат активно в хладно време. Когато условията станат твърде горещи и сухи, тези видове автоматично преминават в състояние на покой, през което време активният растеж на растенията спира. Тревата може да стане кафява и надземната част може частично или дори напълно да загине, но корените и коренищата са все още живи. По време на този период на покой, трябва да се използва много малко вода, за да поддържа поляната, докато условията се подобрят. Осигурявайте влага на 2 см на дълбочина на 2 две седмици.
  9. Отглеждайте треви, устойчиви на суша. Някои треви са по-устойчиви на суша и могат да растат в условия, с които други не могат да се справят. Повишената толерантност към суша може да бъде характеристика, която се поддържа целенасочено по време на селекцията.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА