Как да си направите сами зелена морава

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Започнете с избора на тревна смеска, подгответе терена

Всеки иска в двора си да има плътна зелена морава. Но не всеки може да я направи сам. Нужно е да изпълните няколко важни условия, за  да се справите с тази задача.

За засяването на семената за морава изберете тих безветрен ден. Всички операции трябва да се проведат в един ден, затова, ако участъкът ви е голям, то е добре да си викнете помощници. Първо, с помощта на гребло трябва да разрохкате горния слой на почвата на 3-4 см. Много важно е почвата към момента на засяване да е просъхнала и да не лепи към инструментите и обувките. За 100 квадрата в зависимост от тревната смеска ще са ви нужни 2,5-5 кг семена. При засяването на 1 квадрат трябва да изразходвате около 20-50 г семена. Не пестете, защото моравата ви иначе няма да има красив вид.

За да засеете равномерно дребните семена, трябва да обработите мястото на три етапа. Първо разделете семената на три части, като ги пакетирате в отделни пликове. За едно обхождане на мястото трябва да изразходите един пакет семена, които трябва постоянно да се разбъркват. Пускайте семената с ветрилообразни движения във вид на струйка. Амплитудата на движението не трябва да превишава 1 м. Движете се по участъка не праволинейно, а зигзагообразно, като изписвате с краката си равномерна “змия”. Когато първият обход е завършен, повторете, но треакторията на “змията” трябва да е перпендикулярно на първата.

Третият обход се изпълнява, като семената се разхвърлят по диагонал на първите два.

След тези операции трябва да пристъпите към заравянето на семената. С обикновено гребло разрохкайте само с върха на зъбите почвата със засетите семена на 1,5- 2 см дълбочина. Дръжката на греблото трябва да се разполага почти паралелно на повърхността на почвата. Работете внимателно.

Следващият етап е да трамбовате внимателно посева с дъска или валяк. Така ще скриете семената от очите на птиците и ще им осигурите добър контакт с почвата.

Накрая идва и поливането. То трябва да се прави чрез дъждуване с разпръсквач. Колкото са по-ситни капките, толкова по-добре. Напояването отнема доста време, тъ като почвата трябва да се пропие с влага на дълбочина 25-30 см. Вашата задача тук е да следите да не се образуват локви и да не текат реки на участъка. Ще ви се наложи редовно да поливате мястото, докато забележите и първите зелени стръкчета.

В зависимост от състава на тревната смеска и времето семената могат да покълнат от седмица до месец.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА