Как да постъпим, ако намерим малка сърничка в гората?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Първо правило при намиране на малка сърничка в гората – не я “спасявайте”, тя не е изоставена

Всяка година природозащитници и ловни специалисти отправят призив към всички, които отиват в дома на животните – гората, че месеците май и юни са периодът на раждане на сърне­тата, предаде НЛРС- СЛРБ. Намирайки по време на излет сърне в тревата, хората решават, че е изоставено и го взимат със себе си, за да го „спасят”. Удивително е как понякога и най-добрите намере­ния на човека могат да доведат до истинска трагедия. Няма нищо по-лошо от „кражбата” на сърнето от неговата майка, защото тя не го е изоставила.

Малкото не бива да се взима в ръце и да се отнася у дома с цел да се „ле­кува” и после да се върне обратно, тъй като майка му едва ли вече ще го открие. Не бива да се докосва и гали бебето сърне, човешката миризма неминуемо ще бъде усетена от май­ка му и нейното поведение по отношение на собственото чедо може да бъде непредсказу­емо, а и хищниците ще го открият.

Глобата за вземане и укриване на дивеч е до 2000 лв.

Идеята, че сърнетата могат да бъдат отгле­дани в домашни условия, превръщайки ги в екзотични любимци, е недопустима. Та­кива животни израстват доверчиви към чо­века и не получават необходимите навици за горски живот, те никога няма да станат отново диви животни. Отглеждането на сърнетата в несвойствени за тях условия е изключително трудно, при това кравето мляко по своя състав не е подходящо за тези животни. Не бива да се забравя, че сърната не е и домашна коза. Майчиното мляко е неза­менима храна за сърнетата в първите 1-2 месеца.

Зловещо е и взема­нето на малките с користни цели – продаж­ба. Взимане на сърне е допустимо само и единствено в случаите, когато малкото е видимо ранено и има нужда от лечение. Другото е похищение, което е наказуемо по ЗЛОД. За взимане и укриване на жив дивеч глобата е до 2000 лв.

Това, че сърнето се крие в гъстата растителност е нор­мално поведение

Колкото и да не ни се вярва, неговата майка е някъде наблизо, тя не го е изоставила в порив на майчина безотговорност. На първо време сърната оставя ново­роденото там, където то се е появило на бял свят и идва само да го храни, често през нощта. Тази стратегия съвсем не е случайна, в случай на опасност на майката ще й бъде по-лесно да отклони евентуалния хищник по-далеч от своето безпомощно потомство, а сърнето ще има възможност да се притаи в тревата. По това време жлезите с външна секреция почти не функционират, т. е. на хищниците, ориентиращи се по миризмата, преди всичко вълци и чакали, ще им бъде трудно да го открият. При опасност сърнетата не бягат, а напротив – запазват пълна неподвижност, а женската, ако види хищника недалеч от мястото, където е скрила своето потомство, ще се постарае да го провокира да я преследва, за да го отдалечи от сърнетата.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА