Нов супертриалог по ОСП ще има утре: Какви са очакванията на министър Мария Антунис?

Лилия Александрова
Лилия Александрова
10 Минути

С наближаването на края на председателството си Португалия ще свика поредния решаващ двудневен „супер триалог“, за да завърши преговорите по реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Министърът на земеделието Мария Антунис направи обобщение на преговорите в ексклузивно интервю за euractiv.com.

Минитър Антунис, в навечерието сме на две ключови срещи за преговори- петък, 30 април, и понеделник, 3 май. Какви са вашите очаквания за разговорите за ОСП?

Трябва да кажа, че не винаги е било лесно да се постигне разбирателство с Европейския парламент по редица въпроси. Но ние имаме мандат за преговори от Съвета на ЕС и нашата цел винаги е била да намерим добър компромис между трите институции.

Какво е лично Вашето мнение за „супер триалога“, който свикахте през март?

Насрочихме срещите, за да постигнем напредък в преговорите. Португалското председателство представи четири компромисни предложения, а именно относно новия модел за изпълнение на Общата селскостопанска политика (ОСП), относно директните плащания, проверките и контрола, както и относно пакета за подкрепа на лозаро-винарския сектор. Едно от постиженията ни досега е единодушието за това, да се съсредоточим повече върху производителността на земеделските производители, а не върху техните резултати, и това беше една от основните промени, търсени при реформирането на ОСП.

По време на супертриалога от март постигнахме принципни споразумения, които сега ни позволяват да водим технически дискусии по зелената архитектура на ОСП. Амбициозната среща, свикана от португалското председателство на ЕС на 26 март, за да се търси пробив в преговорите по ОСП не разреши всички въпроси, които поставихме на масата, въпреки че преговарящите смятат, че срещата беше стъпка в правилната посока.

Съветът на ЕС обсъди компромисен вариант на зелената архитектура

Всъщност предстои да предложите нов компромис по отношение на еко-схемите, за да се преодолее задънената улица на зелената архитектура на ОСП. За какво ще се отнася това предложение?

Както знаете, Съветът прие мандат за преговори с минимален процент за еко-схемите от 20%, докато Европейският парламент би искал да определи минимум от 30%. Тъй като искаме да постигнем балансирана позиция с членовете на ЕП, ние създадохме подход стъпка по стъпка, при който ще достигнем 25% до 2025 г. За това ще поискаме период на обучение за страните членки и искаме на тях да се даде голяма доза гъвкавост.

Това означава отдалечаване от първоначалния мандат на Съвета. Каква беше реакцията на държавите-членки на тази промяна?

Разглеждайки нашето предложение на 26 април, държавите-членки изобщо не бяха категорично против. Те са съгласни с нашата амбиция, която е да приключим преговорите по време на Португалското председателство. Държавите-членки разбират необходимостта от завършване на реформата възможно най-бързо. Разбира се, ние сме малко далеч от първоначалната позиция на Съвета и очевидно се приближихме до позицията на Парламента. Но съм сигурен, че Европейският парламент също иска да постигнем консенсус, така да се каже. Португалското председателство на Съвета на ЕС има за цел да се доближи до позицията на Европейския парламент, като увеличи до 25% бюджета за еко-схемите, в опит да излезе от задънената улица относно зелената архитектура в реформираната Обща селскостопанска политика (ОСП).

Смятате ли, че Парламентът ще приеме това предложение?

Е, в крайна сметка затова провеждаме трилог. Нещата се развиха доста добре на техническо ниво и се надявам да успеем да постигнем консенсус. Европейският парламент е много амбициозен по този въпрос, но трябва да се уверим, че преходът е добър както от екологична, така и от икономическа гледна точка. Ние не оставяме и не можем да оставим никого. Фермерите се нуждаят от добри условия както от екологична, така и от финансова гледна точка, както и от социална гледна точка.

Като говорим за социалното измерение, Парламентът излезе с ново предложение за социални мерки по същото време, когато представихте офертата си за еко-схемите. Възможно ли е и двете неща да станат част от компромисен пакет в смисъла, който Парламентът дава на еко-схемите, ако включите социалните условия в ОСП?

Преговорите са сами по себе си упражнение на даване и вземане. Не може да получите всичко, което искате. Но всеки идва на масата, готов да даде малко и да вземе малко. Това е, което ще се опитаме да направим, ние осъществяваме този баланс. Вярваме, че в тези преговори е важно да вървим стъпка по стъпка.

Все пак, какво мислите за концепцията за социална условност?

Наясно сме, че тя не беше включена в първоначалното предложение на Комисията и че идеята за социална условност всъщност беше представена от Европейския парламент. Евродепутатите ще представят своята позиция, а ние ще изслушаме какво имат да кажат в понеделник, 3 май. След това по време на трилога ще направим контрапредложение за намиране на баланс. За португалското председателство всички тези измерения са много важни: за нас е от решаващо значение да имаме повече справедливост в Европа и никой да не остава назад в социалната сфера. Искаме това да бъде отразено в ОСП.

Министрите на земеделието в ЕС изразиха загриженост относно включването на социални условия в реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП), програмата на ЕС за субсидиране на земеделието, докато заинтересованите страни предупреждават, че това не трябва да се отнема в полза на сключване на бърза сделка.

Какво да очакваме за триалога, който ще се състои утре, 30 април?

Ще обсъдим стратегическите планове и това ще отнеме целия ден. Първият въпрос в дневния ред са директните плащания. Както знаете, Парламентът иска да направи преразпределението на подпомагането на земеделието задължително и ние искаме да намерим балансирана позиция с членовете на ЕП. След това на дневен ред ще бъде дефиницията за „активен фермер“, където искаме да имаме проста и гъвкава система, за която държавите-членки да решават индивидуално как искат да прилагат новите правила.

По-късно ще говорим за дефиницията на „нов фермер“ и ще обсъдим предложение за преразпределителното плащане. Ще има време да засегнем въпросите за регресивното ограничаване на плащанията и минималните нива на конвергенция, първоначално определени на 75%, но сме готови да увеличим този дял на 85% след разговори с министрите от ЕС.

Съвет на ЕС: България отново настоява за преходната национална помощ и доброволната обвързана подкрепа от 15%

Мислите ли за нов супер триалог, с който да завършите окончателно преговорите за ОСП?

Всъщност, на 25-26 май ще се проведе двудневен супер триалог и ние се надяваме, че ще постигнем добри резултати там. Преместихме датата на Съвета по земеделие и рибарство от 30 май на 26-27 май, за да съвпадне със супер триалога, тъй като се надяваме да завършим реформата на ОСП. Ще проведем всички технически и политически срещи, необходими за сключване на сделка. Часовникът тиктака и разговорите се водят от януари. Говорим за 7-годишен инвестиционен цикъл и искаме да приключим преговорите възможно най-скоро.

Преговорите по един от трите регламента за ОСП – Общата организация на пазара (CMO) – изглеждат в задънена улица.

Все още има някои технически проблеми, които трябва да бъдат изчистени.  Но ние продължаваме преговорите по този пакет, за да стигнем до добро заключение. И се надявам, че скоро ще имаме зелена светлина да преминем към следващите стъпки по този пакет.

И все пак има слухове, че новата ОСП може да бъде одобрена без регламент за Общата организация на пазарите. Мислите ли, че е възможно?

Трите институции имат общо разбиране, че ОСП се състои от три регламента и те не могат да бъдат разделени. Реформа на Общата селскостопанска политика можем да направим само ако бъдат приети и трите регламента. Ето защо водихме преговори в духа на компромис за постигане на окончателно споразумение- споразумение, което е добро за фермерите и за гражданите на Европа. Но това трябва да бъде споразумение, което включва гореспоменатите три регламента.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА