Съвет на ЕС: България отново настоява за преходната национална помощ и доброволната обвързана подкрепа от 15%

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България и Полша настояха по време на заседние на Съвета на ЕС за продължаване на преходната национална помощ, а заедно с други държави поискаха и запазване на 15% доброволна обвързана с производството подкрепа- както е договорено в общия подход на Съвета. Министрите на страните-членки и редица делегации, включително България заявиха, че могат да подкрепят компромисния пакет, предложен от Португалското председателство на Съвета.

По отношение на определението за „активен фермер“, редица държави членки заявиха, че то трябва да остане доброволно. Други изразиха мнение, че са готови да се придвижат към позицията на Европейския парламент за задължително определение, стига да позволява достатъчно гъвкавост и да не води до допълнителна административна тежест. По отношение на пакета, предназначен за млади фермери някои министри заявиха, че трябва да се запази на 2% – както е според общия подход на Съвета. Други казаха, че могат да подкрепят увеличението до 3%, в случай че разходите се финансират по ЕС, земеделие, Agrozona.bgдвата стълба. Някои министри споменаха, че са готови да се обсъди концепцията за „нов фермер“ с Европейския парламент. По отношение на таваните за директни плащания, делегациите в общи линии се съгласиха, че те трябва да останат доброволни за прилагане. Мнозина изразиха мнение, че преразпределителното плащане трябва да се прилага по избор.

Председателят и министър на земеделието на Португалия Мария до Сеу Антунеш обърна внимание на дефинициите, свързани с насочването на директните плащания, които са „важни за Европейския парламент (ЕП)“, но се различават значително от тези на Съвета”. Тя призова всички страни да постигнат решаващ напредък, но заяви, че има някои елементи, по които не може да се направи компромис. Налагането на тавани на директните плащания, намалението на плащанията и преразпределителното плащане не трябва да бъдат задължителни. Доброволният подход би бил най-добрият вариант и за схемата за дребни земеделски стопани. Председателят уточни, че Съветът поддържа позицията си по тези ключови въпроси. С цел сближаване на позициите с ЕП, заяви че би могло да се приеме задължително определение за активни земеделски стопани, при условие че то е достатъчно гъвкаво. Съветът може също така да приеме определението за нови земеделски стопани, но без нови видове интервенции. Също може да направи „малко повече усилия“ за вътрешното сближаване, достигащо до 85% до 2026 г. Що се отнася до подкрепата за младите фермери, председателството би могло да предложи увеличение до 3% от разпределението на директните плащания, ако се отчитат разходите под двата стълба, както е предвидено в общия подход на Съвета.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА