Поголовният отстрел на дивеч не е решение на проблема с АЧС

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Поголовният отстрел на диви животни не е решение на проблема с разпространението на африканска чума по свинете. Този подход може да бъде правилен само, ако отстрелването става по определена стратегия. Това предупреди еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андриукайтис по време на международна среща в София за ролята на дивеча в контекста на управлението на здравето на животните. Събитието е организирано от Българското председателство със съдействието на генералната дирекция по здравеопазване на Европейската комисия. Дискусиите ще продължат днес и утре, 9 март.

Проблемите на дивеча ще бъдат тема на всяко едно заседание на министрите по време на българското председателство, тъй като един от основните приоритети на България е работата по създаване на обща международна стратегия за сътрудничество с цел подобряване на здравеопазването и стопанисването на дивеча. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов.

Министерство на земеделието, храните и горите прави анализ на регистрираните случаи и превантивните мерки срещу африканска чума по свинете (АЧС). Работата обаче е затруднена заради активното и свободно движение на туристи в ЕС, обясни изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев. От началото на годината са взети 7 000 проби от диви прасета, като част от мониторинга срещу АЧС, контролират се пристигащите фериботи от Украйна на пристанище Варна и сухоземните връзки с Молдова, Украйна  Беларус. По-труден е контролът там, където няма митнически служби, допълни д-р Дамян Илиев.

Годишно ЕС губи от 5 до 7 млрд. евро заради разпространението на АЧС, заяви Витянис Андриукайтис, еврокомисар за здравеопазването и безопасността на храните. Той обясни, че разпространението на болестта в Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия и Румъния създава изключително сложна ситуация в търговските отношения на ЕС с трети страни. Русия необосновано спира вноса на свинско месо от ЕС, според него, и Комисията преговаря с Москва за вдигане на забраната.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА