Подканват ловците да стрелят повече по хищници

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Ловците да увеличат отстрела на хищници, подканват от Изпълнителната агенция по горите в специално писмо от края на септември до държавните предприятия, юридическите лица, които стопанисват дивеча в дивечовъдните участъци, Съюза на ловците и риболовците в Република България, Българския ловно рибарски съюз и нечленуващите в тях ловни сдружения. Това стана ясно от думите на земеделският министър Румен Порожанов, който отговори на депутатски въпрос, свързан с увеличената популация от хищници в страната. Мерките се налагат и с цел упражняването на ефективен мониторинг на болестта „Бяс“ по хищниците. Съгласно изискванията на чл. 44, ал. 4 от Закона за лова и опазване на дивеча на хищници е разрешено да се ловува индивидуално, групово и по време на лов на други видове дивеч или това означава, че са разрешени всички регламентирани начини и методи на ловуване, с цел да се регулират запасите от хищници до допустимия минимум. Като на вълк, чакал, лисица, скитащи кучета и котки може да се ловува индивидуално през цялата година и във всичките дни от седмицата.

Груповият лов на дива свиня от септември – възможен, но опасен

Разпоредбите на Правилника за прилагане на Закона позволява на всяка ловна дружина на всеки 500 ха да си определя по 3-ма ловци, които да ловуват целогодишно на хищници с разрешителни за лов, валидни за един календарен месец. Ловните сдружения, съобразно числения си състав, ежегодно изпълняват план за отстрел на хищници, който се утвърждава от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите при условия и по ред, определени с Правилника за прилагане на Закона.

Законът и сега позволява при свръхпопулация на хищници министърът на земеделието, храните и горите със заповед да може да определя начина им на ловуване, включително и сформиране на хайки. Това към момента не се е налагало поради факта, че ловците не изпълняват предвидения план за ползване на хищници, уточни Порожанов.

От справка в интернет-базираната информационна система на Изпълнителната агенция по горите за 2016 г. е видно, че предвиденото ползване на хищници не се изпълнява от ловците. Процентът на изпълнение на лова за вълците е около 25 %, за чакалите е 71 %, като са отстреляни близо 30 хиляди чакала от по план 41 хил. За лисиците от 34 хил. са отстреляни близо 19,5 хил. броя или 55 %.

Ловците не трябва да се оправдават с липсата на финансови стимули за отстреляни хищници, тъй като ловът е спорт и такива стимули няма за другите видове дивеч, имайки предвид, че дивата свиня в някои райони нанася повече щети на дивеча и на селскостопанските производители от хищниците. Липсата на законово изискване за провеждане на хайки за хищници също не е пречка за регулиране на числеността им, тъй като разрешения групов лов за хищници е с продължителност от 1 октомври до втората неделя на месец януари, каза още министърът.

Той е категоричен, че в  момента МЗХГ не разполага с ресурс, за да направи кампания за финансиране на подобен обстрел на хищниците, както е било в предишни години, когато авджиите получавали по 5 кубика дърва за отстрелян вълк.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА