Петър Димитров: Изборът на сорт е един от капаните в лавандулопроизводството

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Слушайте интервюто тук:

 

„Времето за малките производители с малки инвестиции може да се каже, че ще бъде по- трудно и голяма част от тях ще се откажат сами или ще отпаднат. Този бизнес вече е модернизиран и индустриализиран и е необходимо един земеделец, който навлиза в този бизнес да има поне 500-600 дка площи с лавандула, съответно и собствена дестилерия.“, това коментира производителят и преработвател на лавандула от Добричко- Петър Димитров в рубриката на Агрозона по радио „Фокус“.

„Малките производители, които имат от 20 до 100 дка, но не разполагат със собствена дестилерия ще бъдат затруднени от гледна точка на това, че транспортът, косенето, товаренето на самия цвят и не на последно място разходите, които ще имат за дестилация ще бъдат значително по- големи, като по този начин те няма да бъдат конкурентноспособни на по- ниските цени на пазара от миналата година“, допълни още той.

Значително увеличение на насажденията с лавандула

ДФЗ, застрахователни премии, Agrozona.bg„През 2008 г. в област Добрич имаше 580 дка площи с лавандула. Пред 2011 г. вече те бяха около 800—1000 дка. Към днешна дата, по официална статистика, те са се увеличили до 75-76 хил. дка. Съпоставка може да се направи с площите в Стара Загора, където се намират и традиционните производители на тази култура, където те варират от 22-25 хил. дка или в съотношение 1:3.“, коментира Димитров.

Тъкности в отглеждането на културата

„Има много тънкости още с навлизането в този бизнес. На първо време е важно това как ще се влезе в производството и с какви инвестиции.  Друг капан на производството са сортовете. Най- наложеният сорт при лавандулата е есевтополис , който дава най- високи добиви, но при него има проблеми с качеството. Във времето, когато се е наложил този по- добивен сорт, некоректните производители нарастват. Повечето от тях, когато го продават, нямат необходимите сертификати за произход и най- често търгуват не севтополис, а други сортове, които са по- ниско добивни. Вече има и производители, които няколко години подред не могат да получат добри добиви, поради това, че са засели некачествен разсад.“, заяви производителят.

Цени

Цената на лавандуловото масло от есента на 2019 г. до момента варира около 50-60 лева за килограм. „Тази стойност е сравнително ниска, на фона на тези, които са били преди години. Трябва да признаем обаче, че площите с лавандула през последните години нараснаха чувствително. През изминалата година също имаше добро производство и съответно  свърхпроизводството доведе до срив в цените.“, добави Димитров.

Добивите за 2020 г.

„Тази година повечето колеги отчитат по- нисък добив в сравнение с изминалата година. При нас за щастие това не е така, защото ние имаме насаждения, България, Гергана Андреева, Agrozona.bgкоито вече са в по- напреднала възраст и се намират на върха на плододаването си, поради това при нас добивът е по- висок в сравнение с миналата година.“, сподели производителят.

„Инвестициите, които сме направили в насаждения вече са възвърнати. Земята, върху която са засадени също е изплатена. Не по този начин обаче изглеждат нещата за инвестицията, направена в дестилерия за извличането на етеричните масла.  За нея ще отнеме значително повече време, тъй като е заработила от скоро и няма продължителен период на производство. Планираме обаче разширение на инвестицията в дестилерията.“, заяви Димитров

Приложение на лавандулово масло

Най- първите приложения на маслото са в парфюмерията и козметиката. Когато падат цените то намира място и в  битовата химия. Използва се също зв ароматерапия. В САЩ лавандулата е един от топ 3 продукти за ароматерапия, дори за домашни нужди, като се използва най- вече с дифузер, който разпръсква изпаренията на маслото и има свойството да успокоява и да подобрява качеството на съня.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА