ОЗП: Категорично против сме обединяването на екосхеми

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

“Категорично против сме обединяването на екосхемите. В момента те работят добре и всеки може да кандидатства по схемата, която му подхожда. Показател за това е и високият процент на изпълнение на всички екосхеми през настоящата кампания. Желанието на някои организации за обединяване на екосхемите е вяроятно с цел обслужване на частни интереси.” Това коментира за Агрозона Венцислав Митков, председател на Обединени земеделски производители след проведалата се вчера среща в МЗХ относно предстоящото второ изменение на Стратегическия план.

По време на срещата от ОЗП са представили и своите предложения за промени. Едно от тях касае дефиницията за активен фермер

Предлагаме дефиницията за „Активен земеделски стопанин“ да бъде променена с цел нейното максимално опростяване. Независимо от вече направеното изменение, така заложената от страната ни дефиниция не отговаря напълно на целта на европейското законодателство, а именно да позволи на всички земеделски производители, които извършват земеделска дейност и гарантират продоволствената ни сигурност, спазвайки всички екологични изисквания, заложени в Стратегическия ни план. В тази връзка настояваме дефиницията да бъде променена, като бъдат премахнати заложените проценти по отношение на доходи и приходи. Подобна дефиниция е заложена от Унгария и Италия, където администрацията е заложила на максимално опростени изисквания.

Второто предложение на ОЗП е за увеличаване на бюджета по интервенциите за планински райони

Предлагаме бюджета на интервенциите Плащания за планински райони (НР1); Плащания за райони, различни от планинските райони, със съществени природни ограничения (НР2) и Плащания за райони със специфични ограничения (НР3) да бъде завишен с минимум 50 лева на декар. По този начин земеделските производители, които извършват дейност в най-трудните райони на страната ще имат един гарантиран и значителен доход, който ще им позволи да продължат да се занимават със земеделие. Тук следва да се има предвид, че това са стопани, които извършват дейност в райони, които пострадаха най-много от поредицата икономически кризи породени от войната в Украйна и COVID-19.

От ОЗП предлагат още разделяне на приемите по инвестиционните мерки за малки, средни и големи производители

Предлагаме в интервенция II.Г.1 – Инвестиции в земеделските стопанства и интервенция II.Г.1.1. – Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда да бъде заложено задължение бъдещите приеми да бъдат разделени на база три вида допустими бенефициенти, съобразно площта, която те обработват. За нас приемливо разделение е следното – от 10 до 500 декара, от 501 до 1500 декара и над 1501 декара. По този начин ще бъде дадена възможност за конкурентен подбор на проектни предложения, подадени от близки по размер земеделски топанства. От 2007 г. до сега всички приеми, които са отваряни за инвестиции в земеделски стопанства, са били за всички допустими земеделски производители, независимо от икономическия размер на тяхното стопанство. По този начин в конкурентна среда се оказват стопанства, които желаят инвестиция в стопанство с 500 декара и такива с 50 000 декара. Отделно от това, при разделянето на приемите ще се осигури един гарантиран бюджет за всички малки и средни земеделски стопани.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама