Овцевъди протестираха заради нормативната криза в сектора

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Промяна на наредба 3 и правилата за директни доставки поискаха овцевъди, които излязоха на протест днес пред сградата на министерство на земеделието и храните. Според тях има нормативната криза в сектора. „Дошли сме, за да изкажем нашето недоволство от нормативната криза в сектора. Тази криза не е от 3 месеца, тя продължава от 1989 г. насам. България от водеща страна в света по овцевъдство в момента е на дъното. Ние произвеждаме качествена българска суровина, а държавата ограничава тези хора да я продават на този пазар. Министерство на земеделието и храните разцепва сектора. Води се всякаква друга политика, но не и такава за развитие на сектора. Това не може да продължава.“, каза Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна асоциация.

protesti
Над 120 животновъди от цялата страна протестираха пред сградата на МЗХ днес

Служителите в отдел „Животновъдство“ на МЗХ си стоят в кабинетите и не знаят как животновъдите се борят за оцеляване, допълни той. Според него решенията, които се вземат от тях, не отразяват реалните нужди на фермерите. Това е основният мотив овцевъдите да поискат оставки на директорите на дирекции в МЗХ, които имат отношение към животновъдството.

„Със самата наредба си противоречим, че изкарваме нещо на светло. Ще се дават субсидии на породи застрашени от изчезване, но този сектор не развива овцевъдството, той просто съществува. Апелът ни е българинът да продава на българина! Ако ние не се преборим за това, ставаме заложници на веригите.“, каза той. Вчера, 29 януари, изтече срокът за обществено обсъждане на наредба 3. Хората, които са излезли днес, искат това, което им се полага, разпределено по равно, каза съпредседателят на НОА. През последните месеци изпращаме писма и съобщаваме, че наредба 3, т.нар. плащания обвързани с производство, не е справедлива. Тя ще предизвика разделение сред сектора.

proteИскаме добра цена на млякото, не субсидии, каза Костадин Станков, който заедно със съпругата си отглежда 100 кози в село Буркач, Плевенско. Имали и овце, но били принудени да останат само с козите си. „Мандрите изкупуват козето ни мляко на 60 ст./л., а цената му трябва да бъде поне 1,20 лв. Изнасят млякото за 1 евро, каза фермерът. Искаме субсидии като европейските фермери, а ние не можем да достигнем до никаква програма. 11 години вече работим, а не можем да се възползваме от европейското подпомагане. Имаме едни субсидии за пасища само.“, обясни той.protest

Толкова сме вложили, не можем сега да се откажем, каза Красимир Колев, който отглежда овце и кози. Има много неща, които трябва да се променят, за да се помогне на сектора, но засега промяната на наредба 3 и наредбата за директните доставки е най-важното, допълни той. Така ни режат наполовина, каза той.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА