Отбелязваме Световния ден на влажните зони

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Световният ден на влажните зони се чества всяка година на 2-ри февруари като целта е повишаване на глобалната осведоменост за значението на влажните зони. С темата всяка година се акцентира на разнообразните ползи на влажните зони за човечеството и природата. Темата за 2021 година е „Влажни зони и води“, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Водата, водата е навсякъде… Нашата ‘синя’ планета изглежда залята от вода, но само 2,5% от нея е прясна вода, която се съхранява предимно в ледници, снежни шапки или подземни водоносни хоризонти. По-малко от 1% от прясната вода е използваема- 0,3% е в реките и езерата. Това е цялата прясна вода, която имаме, а влажните зони осигуряват по-голяма част от нея.

Светът е в нарастваща водна криза, която заплашва хората и планетата. Използваме повече вода, отколкото природата може да възстанови, унищожаваме екосистемите, от които водата и целият ни живот зависят най-много – влажните зони.

Какво всъщност правят влажните зони?

вода, криза, Agrozona.bg

Сладководните и солени влажни зони поддържат човечеството и природата. Те подкрепят социалното и икономическо развитие чрез множество услуги. Влажните зони поддържат и осигуряват по-голямата част от прясната вода, филтрират по естествен път замърсителите като ни осигуряват чиста вода за пиене, осигуряват храна и дом на природата, пазят ни в безопасност от наводнения и още.

Аквакултурите са най-бързо развиващият се хранителен сектор, като само вътрешният риболов е осигурил 12 милиона тона риба през 2018 г. Оризищата изхранват 3,5 милиарда души годишно.
Влажните зони, най-ценната екосистема, осигуряват услуги на стойност 47 трилиона щатски долара годишно. Повече от един милиард души разчитат на влажните зони за доход.

40% от видовете в света живеят и се размножават във влажни зони. Годишно около 200 нови видове риби се откриват в сладководните влажни зони, а кораловите рифове са дом на 25% от всички видове.Влажните зони осигуряват защита от наводнения и бури като всеки декар влажна зона поглъща до 1,5 милиона галона вода от наводнения. Те също така помагат за регулирането на климата: торфищата складират два пъти повече въглерод от горите, солените блата, мангровите гори и леглата от морска трева, са също складове на огромни количества въглерод.

Неустойчивото развитие, ръстът на населението, урбанизацията и потреблението унищожават влажните зони, оказвайки непосилен натиск върху запасите от прясна вода:

  • Почти всички световни сладководни източници са компрометирани като 82% от населението на света са изложени на високи нива на замърсяване във водоснабдяването им;
  • 2 милиарда души нямат безопасна питейна вода като годишните икономически разходи възлизат на 260 милиарда долара;
  • Вода, еквивалентна на годишния поток на река Волга, най-дългата река в Европа, се пропилява за производството на 1,3 милиарда тона храна, от фермата до трапезата всяка година.
  • Несигурността за вода е в основата на конфликти в поне 45 държави през 2017 г.
  • 14% повече вода за селското стопанство са необходими за производството на 70% повече храна за 10 милиарда глобално население през 2050 г.;

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА