От началото на годината 900 обекта за преработка на дървесина са прекратили дейността си

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

От началото на годината 900 обекта за преработка на дървесина са прекратили дейността си след проверка на Изпълнителна агенция по горите. „Преценили са, че в тези условия на откритост няма да могат да съществуват. Освен това около 160 обекта временно прекратиха дейността си, а останалите са оборудвани с видеонаблюдение.“, каза  директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Тони Кръстев в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Броят на законните обекти, действащи в страната е над 4 100.

За година Агенцията по горите прави между 16 000 и 20 000 акта за отстраняване на административни нарушения като по-голямата част от тях са за незаконна сеч и незаконно транспортиране на дървесина, посочи той.

“Идеята е да се създаде проследяемост от гората – да се знае този товар дървесина, постъпил в завод Х е добит от еди къде си, въз основа на еди кое си позволително, транспортиран с камион еди кой си до еди къде си. Всичко това като технология е разработено и е в процес на внедряване”, добави още той.

Проверяват се всички сигнали за нарушения в горите, постъпили на телефон 112. Не при всички сигнали обаче има някаква нередност. За година са получени около 8000 сигнала на телефон 112, добави инж. Кръстев.

“Персоналът, който извършва проверките е същият като досега, но дежурните хора, които са на този телефон, са лесовъди. Те имат достъп до нашата информационна система и още с поддаването на сигнала те могат да проверят в това село дали се извършва законен или незаконен добив, както и кой от екипите в момента е най-близко. Имаме 216 екипа горски инспектора, а освен това имаме пряка връзка със 173 екипа на държавните предприятия, които бяха за опазване на горската територия. Така че нашите служители освен, че имат знанията, имат възможност и за проверка в електронната система на Изпълнителна агенция по горите, а освен това имат пряк достъп до екипите и разполагат с информация кой екип къде е”, отбеляза инж. Кръстев.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА