От 2017 г. „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ да се слеят, предлага министър Танева

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Училищните схеми „Училищно мляко и „Училищен плод“ да се обединят в единна схема, чието задължително прилагане стартира от учебната 2017/2018 година. Това предлага министърът на земеделието и храните Десислава Танева в проект на наредба за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти в учебните заведения – схема ”Училищно мляко” и схема „Училищен плод“, която е внесена за разглеждане от Министерския съвет.

Предстоящата учебна година ще бъде преходен период, през който ще бъдат прецизирани детайлите по прилагането на новата обединена схема и ще се извършва доусъвършенстване на интегрираната система за администриране и контрол, така че през учебната 2017/2018 година да се прилага пълноценно.

Прилагането на схема „Училищно мляко“ и схема „Училищен плод“ при единни условия и ред ще доведе и до намаляване на административната тежест, както за бенефициентите по схемите, така и за компетентните органи по тяхното прилагане. Обединяването на двете схеми още на този етап ще доведе до редуциране на административните разходи за обработка на два отделни потока от документи, както и до съкращаване на сроковете за обработка на заявленията за участие и заявките за плащане.

Схема „Училищен плод“ се прилага успешно в страната от 2010 година. Прилагането на схемата получава положителен обществен отзвук и броят на участващите нараства непрекъснато. От 118 694 деца участващи в схемата през 2010/2011 учебна година, техният брой се увеличи до 456 723 деца през 2015/2016 учебна година. Достигната е усвояемост на 100% от помощта от ЕС и на тази база, по искане на България, всяка година получаваме допълнителен бюджет по схемата.

Схема „Училищно мляко“ се прилага в България от 2009 г. на базата на Регламент (ЕО) № 657/2008 на Комисията. През учебната 2015/2016 година в схемата участваха 302 000 деца за разлика от предходната учебна година с участие само на 3 500 деца, като очакваме тази тенденция да продължи.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА