От 19-и до 23-и февруари фермерите поправят грешки в заявленията за газьола

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

От 19-и до 23-и февруари земеделските стопани, които са допуснали технически грешки в заявленията си за държавна помощ за гориво, могат да отидат в общинските служби по земеделие, за да ги поправят. Това стана ясно от презентацията на Дора Ненова, директор на Дирекция “Държавни помощи и регулации”, по време на Шестата Национална среща на земеделските производители в България. Събитието е организирано от АЗПБ и се провежда в к.к “Златни пясъци”. С възможността за поправяне на грешки стопаните ще могат да получат подпомагане. Възможността за коригиране на грешки е в следствие на настояване на АЗПБ пред министър Порожанов. Изпълнителният директор на АЗПБ Таня Дъбнишка благодари за дадената възможност на фермерите и решението от страна на ръководството на МЗХГ. Размерът на държавната помощ за гориво за 2018 г. e 84 млн. лева. Близо толкова са изплатени на земеделците и за миналата година като отстъпката на литър беше 40 стотинки.

Припомняме, че при подаване на документите за ползване на отстъпка от акциза на горивата много често се допускат дребни грешки, като объркан БУЛСТАТ или ЕГН във фактурите. Тези пропуски обаче водят до непризнаване на финансовите документи от страна на ДФЗ. Това се случва често, но в предишните години съществуваше възможността да се поправят тези грешки, така че стопаните да получат полагащата им се сума. При последното кандидатстване по тази държавна схема беше изключена опцията за оправяне на неволно допуснатите грешки

134,6 млн. лв e утвърденият ресурс за държавни помощи за настоящата година, а през 2017 г. са усвоени 121 273 914 лв като помощ от държавата за земеделските стопани.

И през тази година ще продължат да се прилагат досега действащите държавни помощи като поетапно, на заседания на ръководството на ДФЗ  ще се утвърждават финансов ресурс и указания за прилагане за 2018 г.

Дора Ненова припомни, че през миналата година бяха разработени и нотифицирани пред ЕК две нови схеми – за хуманно отношение към птиците и свинете. Комисията одобри схемата за свинете, но по тази за птиците все още се очаква положително решение.

Фондът вече е утвърдил бюджетите по някои от схемите за държавна помощ, а именно: 34,56 млн. лв. са заделени за доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците, 4,7 млн. е ресурсът за компенсиране разходите, свързани с Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимата. 9 млн. лв са средствата за компенсиране на разходите при отстраняване и унищожаване на мъртви животни, 1,5 млн. – за  участие в изложения, а 50 хил. лв – за изграждане на търговски помещения и закупуване на търговско оборудване за фермери, осъществяващи директни доставки на малки количества суровини и храни от селскостопански животни.

Ясни са вече и сроковете по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период:

  • за подаване на заявления за І етап –  08.02. – 02.03.2018 г.;
  • за отчитане и представяне на документи: до 13.04.2018 г.;
  • за изплащане на средствата: до 25.05.2018 г.
  • за подаване на заявления за ІІ етап : 15.10. – 31.10.2018 г.;
  • за отчитане и представяне на необходимите документи: до 16.11.2018 г.;
  • за изплащане на средствата: до 07.12.2018 г.

До 60 дни след като ДФЗ утвърди ресурс, е срокът за кандидатстване и сключване на договор по схемата „Помощ за участие в изложения”. Плащането е до 10 дни след окончателното сключване на договора.

По схемата за преотстъпване на корпоративен данък се преотстъпват до 60 % от дължимия корпоративен данък върху данъчната печалба, получена от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция. Условията е средствата от опростения данък да се вложат в нови сгради или нова земеделска техника. По отношение на придобитите активи максималният размер на преотстъпения данък е до 50%. Важен момент е, че прагът от левовата равностойност на 500 000 евро не може да се заобикаля чрез изкуствено разделяне на активите.

За съхраняване на генетичните ресурси, местни породи животни и сортове за миналата година по схемата за качествени семена и посадъчен материал са предоставени услуги на стойност 1,2 млн. лв., а за родословна книга и определяне продуктивността и генетичните качества на животните ресурсът е бил на стойност 6,5 млн. лв.

През 2017 г. за участие в изложения са изплатени над 3,2 млн. лв. на 28 асоциации и организации. Сумата, платена по de minimis, е 8,77 млн. лв. като е разпределена на близо 19, 4 хил. фермери.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА