Опасен вредител напада лозята

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В САЩ се принудиха да внасят паразит, който се храни с него

Петнистата фенерка (Lycorma delicatula) е вредител, който за първи път бива забелязан в Пенсилвания през 2014 г и досега популацията от насекоми се е разпространила в 26 окръга от щата и в няколко други източни щати. Тя се премества в южната част на Нова Англия, Охайо и Индиана. Този вид насекомо идва от Азия е с дължина около 2-3 см има красиви предни крила на точици, но може да заразява и убива дървета и растения, съобщава сайтът phys.org.

По думите на професора и ентомолог Франк Хейл, петнистата фенерка е родом от Индия, Китай и Виетнам и, вероятно, е попаднала в тези страни заедно с товари по море през 2012 г. За първи път насекомите са били забелязани през 2014 г в окръг Беркс, щата Пенсилвания на един от видовете дървета, които са внесени в Северна Америка от Китай.

Към юли 2021 г фенерката се разпространява в половин Пенсилвания, болшинството райони на Ню Джърси, щата Ню Йорк, Мериленд, Делауеър и Вирджиния. Вредителят се разпространява много бързо: само за 3 години той успява да се разпространи из цяла Южна Корея.

Петнистата фенерка се храни, пробивайки кората на дърветата и лозите, за да изпие сока на растенията. За смучещо насекомо фенерките са относително големи. Те отделят голямо количество сок и отделят обилно количество прозрачна лепкава течност, която е способна да покрие дървото и всичко, което се намира под него. На мястото на тези следи се появява черна плесен. Въпреки това обаче плесента не нанася големи беди на растението и почвата. Фенерката вреди съществено на дърветата и лозите, които губят хранителни вещества. Заразените растения забавят растежа си и клонките им започват да отмират. Отслабени, те могат да загинат. В лозята те понижават родовитостта и повреждат или дори унищожават лозите. За да се избавите от фенерката, често трябва да се използват инсектициди, но това увеличава разходите и влошава качеството на продукцията.

Фенерката снася яйцата си в края на лятото и през есента по стволовете на дърветата и всякакви предмети с гладка повърхност, които се намират навън. Яйцата лесно се прилепват, затова и разпространението на насекомите е така бързо.

Песнистата фенерка обаче има естествени врагове в природата. Например, учените от САЩ откриват гъбен патоген. Освен това те тестват и два паразита – насекоми, които растат, хранейки се с фенерки. Насекомите-убийци се развъждат в Китай.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА