ООН: Земеделието трябва незабавно да ограничи емисиите

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Селскостопанският сектор трябва незабавно да ограничи вредните емисии. „Намаляването на въглеродните емисии е главна цел, преди глобалното затопляне да излезе извън контрол“, съобщиха от ООН.

Очаква се глобалните температури да нараснат с три градуса над нивата, преди началото на индустриализацията. Целта, обаче заложена в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., ограничава затоплянето до доста под 2 градуса.

Учените казват, че повишаването над тези градуси поставя планетата в опасни метеорологични условия – по-чести суши, наводнения и по-чести и силни бури.

Животновъдството генерира почти две трети от селскостопанските емисии. Земеделието и горското стопанство  заедно допринасят за 21% от глобалните емисии на парникови газове. Това ги поставя на второ място след енергийния сектор, посочват от ФАО.

В същото време, в световен план търсенето на храна се очаква да нарасне, пише euractiv.com. Предполага се увеличение на населението – 9,7 милиарда души до 2050 г., от 7,6 милиарда днес. “Трябва да има храна и в същото време да ограничим емисиите от селското стопанство. Смятаме, че това е възможно”, казва Рене Кастро, помощник-генералният директор на ФАО. Той допълва, че последните проекти в Бразилия и Аржентина са успешни. Те увеличават производителността на добитъка, но и успяват да намалят емисиите на въглероден двуокис и метан чрез по-добро управление. А именно грижа за почвите, засаждане на дървета и трева.

Коста Рика вече засажда въглеродно неутрално кафе, а Китай казва, че планира да направи същото с чая. “Така че, ако една малка страна като Коста Рика може да го направи, и голям играч като Китай също успява, тези в средата нямат извинение”, казва Кастро, който е бивш министър на околната среда на Коста Рика.

 

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА