Затоплянето на океаните е довело до намаляване на риболова с 5%

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Затоплянето на температурата на Световния океан е довело до намаляване на риболова в света с почти 5%. Група от американски учени стигнаха до това заключение след края на изследването си, съобщава ТАСС. Еколозите от Университета Rutgers (САЩ) са проучили въздействието на затоплянето на океана върху 235 популации от 124 вида морски създания, включително различни видове мекотели, риби и ракообразни. За целта експертите са анализирали данните за риболова от 1930 г. до наши дни. Учените сравняват получената информация с карти на промените в температурата на водата на Световния океан, за да оценят загубите при добива на морски дарове. Резултатите показват, че броят на уловените риби в океана е намалял с почти 5%.

На места свиването е с 35 на сто

Експертите са установили също така, че най-големите загуби са регистрирани в ключови риболовни зони, включително Източен Китай и Северно море, където уловът е намалял с 35%. Понастоящем, риболовът е основният източник на доходи за повече от 56 милиона души по света. „Бяхме шокирани, когато открихме, че световното производство на риба вече е реагирало на затоплянето на океана“, казва Малин Пински, професор в университета „Рутгерс“. В същото време, както експертите подчертават, в някои региони, включително Индийския океан и Балтийско море, броят на рибите в даден момент, напротив, леко се е увеличил, но положителните тенденции не могат да продължат дълго.
“Много видове, които досега са получавали определени ползи от затоплянето, вероятно ще започнат да намаляват, защото температурата продължава да нараства”, заяви професор Олаф Йенсен.

Океанът ще заври

До края на века, според публикацията, “температурата на океана може да се повиши с 3.2 градуса по Целзий, ако световната общност не предприеме определени стъпки”. Това от своя страна ще доведе до увеличаване на киселинността на водата, причинена от увеличаване на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата и намаляване на кислорода в океана.
Резултатите от изследването са от голямо научно и практическо значение, тъй като показват необходимостта от предприемане на всеобхватни мерки, насочени към опазване на екосистемата на океаните. „Препоръчваме на мениджърите по риболова да премахнат прекомерния риболов, да регулират улова си и да вземат под внимание изменението на климата, когато ловят риба“, казва Крис Фрий, професор в Калифорнийския университет.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА