Очакват се структурни промени в земеделието в Европа и спад в търсенето на работници от Изтока

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Очаква се намаляване на интереса на западни земеделски компании към наемане на сезонни работници от Източна Европа. Това се дължи на навлизането на технологии, които дават повече възможности на фермерите, пише proplanta.de.

„Земеделието се дигитализира като много други сектори, процесите в стопанствата стават все по-автоматизирани. Скоро на полетата ще се появят машини, които ще заместят берачите. Това ще доведе до дълбоки социални и икономически промени.“, казва Клаус Йозеф Лутц, шеф на базираната в Мюнхен Baywa. Компанията оперира в секторите земеделие, строителство и енергетика. В областта на земеделието има бизнес в Австрия, Словения, Франция, Хърватия, Полша, Словакия, Унгария, Сърбия, Белгия, Чешката Република.

Близо 90% от земеделците в страната използват лаптоп, компютър или таблет, допълни още той. В същото време колкото по-специализирани стават технологиите, толкова по-тесен кръг от фермери могат да ги използват.

На едно високотехнологично поле може да се използват сателити и сензори, които определят от какви хранителни вещества се нуждае почвата. Тези данни се появяват на екрана на трактора, снабден с GPS, а машината може да дозира необходимото количество семена и торове на полето. Тези данни се съхраняват за следващите шест месеца, което позволява при следващото преминаване на полето тракторът да следва точната следа, по която е минал по-рано.

Не само технологиите обаче ще променят пазара, според Лутц: „Натискът на пазара няма нищо общо с дигитализирането на земеделието.“, казва той. Според него обявените от ЕС мерки за финансова подкрепа на пазара на мляко в ЕС наистина няма да помогнат на фермерите. Ако в Азия се продаваха европейско мляко и млечни продукти, тогава животновъдите щяха да имат по-добри шансове за възстановяване. „В случай, че търсенето не се повиши, последиците ще бъдат тежки“, казва Лутц, „Един фонд от 500 млн. евро не може да помогне кой знае колко много. За едно стопанство това е като да падне капка върху горещ камък. Освен това не става въпрос само за цената на млякото, а и за тази на зърнените култури“.

Процесът на консолидация в земеделието ще продължи, според Лутц: „Не всяко стопанство в страната може да се разрасне, защото земята не се увеличава. Затова много фермери ще се откажат. Европа е изправена пред часа на истината.“ Въпреки това никой не иска да се върне към системата на субсидиите. „Политиката трябва да предложи помощ за различни сектори, които са свързани помежду си и които да се допълват и развиват.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА